Hatay'ın göç deneyimi geçici koruma altındaki Suriyeli kadınlar üzerinden nitel bir araştırma
Migration experience of Hatay: A qualitative research on Syrian women under temporary protection
- Tez No: 953910
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye uzun yıllardır göç alan, göç veren ve transit ülke olarak coğrafi konumunun da etkisiyle göç alanındaki kilit ülke olma özelliğini korumaktadır. Türkiye'nin göç deneyimi, Suriye iç savaşı nedeni ile Türkiye'ye yönelen göç, sınır ili olarak Hatay'ın göç süreci ve Türkiye'de ve Hatay'da göç yönetimi konuları üzerine araştırmalar yapılması ve bu araştırmaların bir akademik çalışma olarak ortaya konulması literatür içerisinde büyük bir boşluğu dolduracaktır. Bu çalışmanın önemli diğer bir yanı ise çalışmanın her bölümünde deneyimsel bilgiler ortaya konulması ve göç hukuku ve göç yönetimine ilişkin uygulamaya dönük bilgiler aktarılmasıdır. Türkiye ve Hatay'ın Suriye'den gelen göç hareketi ile birlikte hangi süreçleri yaşadığını aktarmak, bu konuda kapsamlı bir çalışma yaparak göç olgusunu Hatay deneyimi üzerinden tanımlayabilmek çalışmanın temel amacıdır. Hatay'a yönelen göç dalgasının, kent yaşamındaki etkileri, göç eden bireyler üzerindeki etkileri, özel ihtiyaç sahibi bireyler (özellikle kadınlar ve çocuklar) perspektifinden göç olgusunun incelenmesi, toplumsal ve hukuksal deneyimlerin aktarılması çalışmanın haritasını oluşturacaktır. Göç olgusu, Türkiye'nin yaşadığı göç hareketliliği bu çalışmada değerlendirilmekte, 2011 Suriye iç karışıklıkları sonrası Türkiye'ye yönelen göçün Hatay ilindeki etkileri açıklanmaya çalışılmaktadır. Hatay'ın Göç deneyimi üzerine yapılan bu çalışma, Hatay'da Geçici Koruma altındaki Suriyelilere ilişkin kapsamlı bir çalışmayı literatüre kazandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye has long retained its position as a key country in the field of migration, serving simultaneously as a destination, origin, and transit state, largely due to its strategic geographic location. This study aims to address a significant gap in the scholarly literature by examining Türkiye's migration experience, with a particular focus on the migration flow triggered by the Syrian civil war. The research explores the migration process in Hatay, a border province that has borne the brunt of this influx, and evaluates the country's broader migration management strategies. A noteworthy aspect of this research is its inclusion of experiential insights at every stage, ensuring the reader gains practice-oriented knowledge on both migration law and its implementation. The study primarily aims to shed light on the processes Türkiye and Hatay have undergone in response to the Syrian refugee movement, using Hatay as a lens through which to understand the broader Migration Phenomenon. The research also assesses the impact of migration on urban life in Hatay and examines its effects on migrants themselves, particularly those with specific needs (especially including women and children). Examining the migration phenomenon from this perspective, along with interpreting the resulting social and legal experiences, will shape the overall framework and direction of the study. This study is being evaluated Türkiye's migration dynamics, focusing on the movements the country has experienced and in particular, on the migration flow prompted by the Syrian civil war since 2011, as well as its effects on the province of Hatay. This study on Hatay's migration experience aims to make a substantial academic contribution by on Syrians under Temporary Protection in Hatay.