Kahramanmaraş merkezli deprem döneminde markaların pazarlama iletişimi çalışmalarının dönüşümü: Trendyol ve CarrefourSA X örneği
The transformation of brands' marketing communication strategies during the Kahramanmaraş-centered earthquake period: The case of Trendyol and CarrefourSA on X
- Tez No: 953909
- Danışmanlar: PROF. DR. SERRA İNCİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yöntemi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında Trendyol ve CarrefourSA markalarının pazarlama iletişimi stratejilerinde ortaya çıkan dönüşümü, X platformu verileri üzerinden göstergebilim ve içerik analizi yöntemleriyle incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital perakendede Türkiye'nin en büyük e-ticaret platformu olan Trendyol ile fiziki perakende sektöründe geniş mağaza ağına sahip CarrefourSA, karşılaştırmalı örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada, dijital odaklı Trendyol ile fiziksel mağazacılıkta güçlü konuma sahip CarrefourSA'nın deprem öncesi ve sonrası sosyal medya iletişimi karşılaştırılmış; kullanılan dil, semboller ve içeriklerin kriz süresince geçirdiği dönüşüm, kullanıcı etkileşimi ile marka sadakati temalarıyla ilişkili göstergeler üzerinden betimlenmiştir. Bulgular, her iki markanın deprem öncesinde ticari kampanyalara odaklı iletişim dilinin, deprem sonrasında toplumsal duyarlılık, dayanışma ve yardım mesajlarına yöneldiğini göstermektedir. Kelime frekansı incelemeleri ve tematik kodlamalar, kriz dönemlerinde hızlı, duyarlı ve sosyal sorumluluk vurgulu pazarlama iletişiminin; kullanıcı katılım göstergeleriyle (beğeni, yorum, paylaşım) ve marka sadakati temalarıyla ilişkilendirilen içeriklerle pozitif yönde örtüştüğünü ortaya koymuştur. Sonuçlar, kriz bağlamındaki iletişim dönüşümünün hem akademik tartışmalara katkı sunduğunu hem de uygulayıcılar için yol gösterici öneriler içerdiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transformation in the marketing communication strategies of the brands Trendyol and CarrefourSA after the Kahramanmaraş-centered earthquake that occurred on 6 February 2023, using data from the X platform and applying semiotic and content-analysis methods. Trendyol, the largest e-commerce platform in Turkey's digital retail sector, and CarrefourSA, which has an extensive store network in the physical retail sector, were selected as a comparative sample. The research compares the pre- and post-earthquake social-media communication of digitally oriented Trendyol and physically strong CarrefourSA; it describes the transformation of the language, symbols and content used during the crisis through indicators related to user engagement and brand loyalty themes. The findings show that the communication language of both brands, which was focused on commercial campaigns before the earthquake, shifted toward social sensitivity, solidarity and aid messages afterward. Word-frequency analyses and thematic coding reveal that rapid, responsive and social-responsibility-oriented marketing communication during crises aligns positively with user-participation indicators (likes, comments, shares) and content themes associated with brand loyalty. The results suggest that the communication transformation in a crisis context contributes to academic discussions and offers instructive recommendations for practitioners.