1965-1971 yılları arası Konya'da siyasal hayat
Political life in Konya between 1965-1971
  1. Tez No: 953922
  2. Yazar: SEMA ÇİVİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
1960'lı yıllar Cumhuriyet tarihinde birçok ilkin ve önemli gelişmelerin yaşandığı bir döneme denk gelmektedir. Nitekim ilk kez 27 Mayıs 1960 darbesi ile siyasi partilere müdahale edilerek yönetim orduya devredilmiştir. Her ne kadar 1961 seçimleri ile sivil idare yeniden tesis edilse de ordunun siyasetteki etkisi devam etmiştir. Seçimler sonucunda da hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy miktarına ulaşamadığı için Türkiye'de ilk kez koalisyon hükümetleri kurulmuştur. Diğer yandan 1961 Anayasası'nın sağladığı özgürlük ortamıyla farklı fikirler siyasi arenada kendilerine yer bulmuş, bu durum partilerin sağ ve sol olarak kendilerini konumlandırmalarına yol açmıştır. Bunun bir sonucu olarak, 1960'lı yılların sonlarına doğru toplumsal ayrışmalar keskin bir şekilde kendini göstermeye başlamıştır. Toplumsal bölünmeler, 1965 seçimlerinde tek başına iktidara gelen Adalet Partisi'nin otoritesini zayıflatarak, nispeten istikrarlı ilerleyen siyasi sürecin kesintiye uğramasına neden olmuştur. Sonuç olarak 12 Mart 1971 muhtırası ile Türkiye'de ilk kez bir parti asker baskısı ile iktidardan indirilmiştir. Çalışmada Adalet Partisi'nin iktidarını kapsayan 1965-1971 yılları arası Konya örneği ele alınarak, söz konusu dönemde gerçekleşen politik gelişmeler, siyasi çalışmalar ve toplumsal olaylar incelenmiştir. 1960 darbesi ile iktidardan indirilen Demokrat Parti'nin seçmen tabakasını oluşturan Konya, bu özelliği ile siyasi çalışmalarda önem taşıyan şehirlerden biri olmuştur. Türk siyasetinde sağ-sol ayrımının keskinleştiği 1965 genel seçimleri, bu bölünmenin ilk kez belirgin şekilde seçimlere yansıdığı bir süreci oluşturmaktadır. 1969 seçimlerinde ve sonrasında da devam eden bu ayrışma, Konya'da da etkisini göstermiştir. Nitekim 1965-1971 yılları arasında gerçekleşen tüm seçimlerde Konya, Demokrat Parti'nin mirasçısı olarak görülen AP'ye verdiği destekle sağ çizgideki duruşunu net bir şekilde ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The 1960s coincide with a period in which many firsts and important developments took place in the history of the Republic. As a matter of fact, for the first time, with the coup of May 27, 1960, political parties were cut in and the governance was handed over to the military. Although civilian administration was re-established with the 1961 elections, the influence of the military in politics continued. As a result of the elections, no party managed to reach the number of votes to come to power alone, and coalition governments were established for the first time in Turkey. On the other hand, with the freedom provided by the 1961 Constitution, different ideas found a ground for themselves in the political arena, and this situation led to parties positioning themselves as right and left. As a result of this, social divisions began to show themselves sharply towards the end of the 1960s. Social divisions weakened the authority of the Justice Party, which came to power alone in the 1965 elections, and caused the relatively stable political process to be interrupted. As a result, with the March 12, 1971 memorandum, for the first time in Turkey, a party was removed from power by military pressure. In this study, the example of Konya between 1965 and 1971, which encompassed the Justice Party's rule, was taken and the political developments and social events that took place during that period were examined. Indeed, Konya, which constituted the electoral stratum of the Democrat Party, which was removed from power with the 1960 coup, became one of the cities that were important in political activities with this feature. The 1965 general elections, when the right-left distinction in Turkish politics sharpened, were a process in which this division was clearly reflected in the elections for the first time. This separation, which continued in the 1969 elections and afterwards, also showed its effect in Konya. Indeed, in all elections held between 1965 and 1971, Konya clearly demonstrated its right-wing stance by supporting the AP, which was seen as the heir of the Democrat Party.