Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde sağlık Türkçesi: Sağlık bilimlerinde eşdizimlilik
Health Turkish in teaching Turkish as a foreign language: Collocation in health sciences
  1. Tez No: 953927
  2. Yazar: TUĞBA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde özel amaçlı Türkçeye ve bu alanın bir alt dalı olan sağlık hizmetlerine yönelik araştırma ve çalışmalara büyük ölçüde gereksinim duyulduğu gözlemlenmiştir. Söz varlığı çalışmaları kapsamında eşdizimli yapıların tespit edilmesi ve bu çalışmaların dil öğrenme süreçlerine yönelik hazırlanması, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde ve dolayısıyla özel amaçlı Türkçe öğretiminde önem taşımaktadır. Bu doğrultuda çalışmada, özel amaçlı yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanlarından biri olarak sağlık bilimleri alanında dil öğretim süreçlerine hizmet edecek eşdizimli yapıları sunan söz varlığı listesi oluşturmak amaçlanmıştır. Nitel araştırma ile desenlenen bu çalışmada, sağlık bilimleri alanının genel kapsamını yansıtacak tematik 17 alt alan belirlenmiş ve her bir alt alandan alanında kabul görmüş uzmanlar tarafından hazırlanan ders kitapları incelenmiştir. Belirlenen kitaplar AntConc programına yüklenmiş, eşdizimlilikler anlam ve sıklık temelli yaklaşımla incelenerek elde edilmiştir. Ek olarak, eşdizimliliklerin birim sayısının üst sınırı beş olarak belirlenmiştir. Elde edilen eşdizimlilikler içerik analizine tabi tutulmuş, terimleşmiş olanlar ve genel kavram alanına hitap edenler olarak iki başlık altında ele alınmış ve belirlenen sağlık alanları ölçüt alınarak, tematik bir yaklaşımla listelenmiştir. Çalışmanın sonucunda 9186 terimleşmiş ve 3121 genel kavram alanı birlikteliği olmak üzere toplamda 12307 eşdizimlilik elde edilmiştir. İsimlerin birlikteliği ile oluşmuş eşdizimliliklerin fiillerin birlikteliği ile oluşmuş eşdizimliliklerden fazla oluşu araştırmanın diğer bir sonucudur. Sonuçlardan hareketle Türkçede eşdizimlilik üzerine çeşitli boyutlara odaklanılarak daha fazla çalışma yapılması gerektiği önerilmiştir. Bu çalışmanın; sağlık bilimleri alanında dil öğretim süreçlerinde, ilgili alanda öğrenim gören uluslararası öğrencilerin dil öğrenme süreçlerini destekleyecek materyaller hazırlanmasında, dil öğretim programları hazırlanmasında, öğrenici sözlükleri yahut sözcük listeleri oluşturulmasında alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been observed that there is a great need for research and studies on special purpose Turkish and health services, which is a sub-branch of this field, in teaching Turkish as a foreign language. Identifying collocations within the scope of vocabulary studies and preparing these studies for language learning processes are important in teaching Turkish as a foreign language and thus in teaching Turkish for special purposes. In this direction, the study aims to create a vocabulary list that presents collocations that will serve language teaching processes in the field of health sciences as one of the areas of teaching Turkish as a foreign language for special purposes. In this study, which was designed with qualitative research, 17 thematic sub-fields were determined to reflect the general scope of the field of health sciences and textbooks prepared by recognized experts from each sub-field were examined. The identified textbooks were uploaded to the AntConc program and collocations were obtained by examining them with a meaning and frequency-based approach. In addition, the upper limit of the number of units of collocations was set as five. The collocations obtained were subjected to content analysis, handled under two headings as those that were termed and those that addressed the general concept area, and listed with a thematic approach, taking the determined health areas as a criterion. As a result of the study, a total of 12307 collocations were obtained, including 9186 termized and 3121 general concept area collocations. Another result of the study is that collocations formed by the association of nouns are more than collocations formed by the association of verbs. Based on the results, it is suggested that more studies should be conducted on collocations in Turkish by focusing on various dimensions. It is thought that this study will contribute to the field of language teaching processes in the field of health sciences, preparing materials to support the language learning processes of international students studying in the relevant field, preparing language teaching programs, and creating learner dictionaries or word lists.