Yabancı sağlık mensubu adaylarının sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik motivasyon ve kaygıları
The motivation and anxiety of foreign healthcare personnel candidates towards learning Turkish for medical purposes
- Tez No: 929810
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çalışma kapsamında yabancı sağlık mensubu adaylarının sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik motivasyon ve kaygılarını ölçecek güvenilir, geçerli ölçme araçlarının geliştirilmesi, geliştirilen sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik motivasyon ve kaygı ölçeklerinin yabancı sağlık mensubu adaylarına uygulanarak cinsiyet, ana dili ve D-AOBM' de belirtilen dil seviyesi değişkenlerine göre karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve yabancı sağlık mensubu adaylarının sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik motivasyon düzeyi ve kaygı düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ölçek geliştirme aşamasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi sağlık bilimleri alanının farklı bölümlerinde eğitimine devam eden 200 yabancı sağlık mensubu adayıyla ve araştırmanın yabancı sağlık mensubu adaylarının sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik motivasyon ve kaygı düzeylerinin belirlenen değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik uygulama aşamasında ise Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin sağlık bilimleri alanlarında eğitimine devam eden 103 yabancı sağlık mensubu adayı ile yürütülmüştür. Yabancı sağlık mensubu adaylarının sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik motivasyon ve kaygılarını belirlemek üzere kullanılacak geçerli, güvenilir ölçekler geliştirmeyi ve yabancı sağlık mensubu adaylarının sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik motivasyon ve kaygı düzeylerinin belirlenen değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemeye çalışan bu araştırma tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş betimsel bir çalışmadır. Bu çalışma ile 5'li likert tipinde 14 maddeden oluşan 3 faktörlü, genel Cronbach's Alfası 0,918 olan“Sağlık Türkçesi Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve 15 maddeden oluşan 4 faktörlü, genel Cronbach's Alfası 0,811 olan“Sağlık Türkçesi Öğrenimine Yönelik Kaygı Ölçeği”geliştirilmiştir. Elde edilen bu bulgular, ölçeklerin yabancı sağlık mensubu adaylarının sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik motivasyon ve kaygılarını belirlemek amacıyla kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduklarını ortaya koymaktadır. Araştırmada yapılan analizler sonucunda şu sonuçlara ulaşılmıştır: Kadın ve erkek yabancı sağlık mensubu adaylarının sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik motivasyon düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (t(101)=.02, p>.05). Yabancı sağlık mensubu adaylarının sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik motivasyon puanları, katılımcıların ana dillerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde farklılık göstermektedir (F(2,100)=7.03, p.05) arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Kadın ve erkek yabancı sağlık mensubu adaylarının sağlık Türkçesi öğrenimine yönelik kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (t(95.68)=.02, p>.05).
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, it is aimed to develop reliable and valid measurement tools to measure the motivation and anxiety of foreign healthcare personnel candidates towards learning Turkish for medical purposes, to apply the developed motivation and anxiety scales for learning Turkish for medical purposes to foreign healthcare personnel candidates and to examine them comparatively according to the variables of gender, mother tongue and language level specified in CEFR and to determine the relationship between the motivation level and anxiety level of foreign healthcare personenel candidates towards learning Turkish for medical purposes. The research was conducted with 200 foreign healthcare personnel candidates who continue their education in different departments of health sciences at Tokat Gaziosmanpaşa University in the scale development phase and with 103 foreign healthcare personnel candidates who continue their education in the health sciences departments of Tokat Gaziosmanpaşa University in the application phase of the research to determine the relationship between the variables determined in the motivation and anxiety levels of foreign healthcare personnel candidates towards learning Turkish for medical purposes. This research, which aims to develop valid and reliable scales to be used to determine the motivation and anxiety levels of foreign healthcare personnel candidates towards lerning Turkish for medical purposes and to determine the relationship between the motivation and anxiety levels of foreign healthcare personnel candidates towards learning Turkish for medical purposes and the variables determined, is a descriptive study conducted in the relational survey model. In this study, a 5-point Likert-type“Motivation Scale For Learning Turkish For Medical Purposes”consisting of 14 items with 3 factors and an overall Cronbach's alpha of 0.918 and a“Anxiety Scale For Learning Turkish For Medical Purposes”consisting of 15 items with 4 factors and an overall Cronbach's alpha of 0.811 were developed. These findings reveal that the scales are valid and reliable instruments that can be used to determine the motivation and anxiety of foreign healthcare personnel candidates towards learning Turkish for medical purposes. As a result of the analyses conducted in the study, the following results were obtained: There was no significant difference between the motivation levels of female and male foreign healthcare personnel candidates towards learning Turkish for medical purposes (t(101)=.02, p>.05). The motivation scores of foreign healthcare personnel candidates towards learning Turkish for medical purposes differ statistically significantly according to the mother tongue of the participants (F(2,100)=7.03, p.05). There was no significant difference between the anxiety levels of female and male foreign healthcare personenel candidates towards learning Turkish for medical purposes (t(95.68)=.02, p>.05).