Müşteri ve bilgi sistemleri tabanlı lojistik yeteneklerin işletme performansına etkisi: İstanbul' da faaliyet gösteren lojistik işletmeleri üzerine bir uygulama
The effect of customer and information systems based logistics capabilities on business performance: An application on logistics enterprises operating in Istanbul
  1. Tez No: 953971
  2. Yazar: HANDE AKGÜN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüz iş dünyasında lojistik, işletmelerin rekabet avantajı elde etmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Müşteri odaklı ve bilgi sistemleri tabanlı lojistik yetenekler, işletmelerin operasyonel verimliliklerini artırmalarına ve pazar paylarını genişletmelerine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, müşteri ve bilgi sistemleri tabanlı lojistik yeteneklerin, işletmelerin performansına etkisinin neler olduğunu araştırmaktır. Müşteri tabanlı lojistik yetenekler, işletmelerin müşteri taleplerine hızla yanıt verebilmelerini ve müşteri memnuniyetini maksimize etmelerini sağlamaktadır. Müşteri beklentilerinin doğru bir şekilde anlaşılması, ürünlerin zamanında teslim edilmesi ve özelleştirilmiş hizmetler sunulması, işletmenin pazardaki konumunu güçlendirmektedir. Bu bağlamda müşteri sadakatini artırarak işletmelerin uzun vadeli başarılarını da destelemektedir. Bilgi sistemleri tabanlı lojistik yetenekler ise, verinin doğru bir şekilde toplanması ve analiz edilmesi ile lojistik süreçlerin optimize edilmesine yardımcı olunmaktadır. Gerçek zamanlı veri analitiği, taşıma, depo yönetimi ve envanter kontrolü gibi lojistik faaliyetlerin daha verimli hale gelmesini sağlamaktadır. Bu yetenekler, lojistik süreçlerdeki aksaklıkları hızla tespit ederek zaman ve maliyet tasarrufu sağlamakta ve, işletme performansına da katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda araştırma soruları; bilgi tabanlı lojistik yetenekler, işletme performansını etkiler mi? demografik değişkenler, bilgi tabanlı lojistik yetenekler ve işletme performansı arasında katılımcılar arasında istatistiksel olarak fark var mıdır? şeklinde belirlenmiştir. Araştırmanın evreni ise; İstanbul'da faaliyet gösteren lojistik işletmelerinde çalışan personeller oluşturmaktadır. Verilerinin elde edilmesi için hazırlanan anketin; ilk bölümünde cinsiyet, yaş, çalışma süresi, eğitim durumu gibi kişisel bilgilere yönelik sorular, ikinci bölümünde“Bilgi Tabanlı Lojistik Yetenekler Ölçeği”ve üçüncü bölümünde“İşletme Performansı Ölçeği”soruları yer almıştır. Anket verilerine SPSS 21 programında;“güvenilirlik analizleri”,“frekans analizleri”,“regresyon analizi”ve“farklılık analizi”uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; lojistik yeteneklerin, işletme performansı üzerinde; müşteri odaklı lojistik yeteneklerin, işletme performansı üzerinde ve bilgi tabanlı lojistik yeteneklerin, işletme performansı üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, logistics plays a critical role in enabling companies to gain a competitive advantage. Customer-oriented and information systems-based logistics capabilities allow businesses to enhance their operational efficiency and expand their market share. The aim of this study is to investigate the impact of customer-oriented and information systems-based logistics capabilities on business performance. Customer-based logistics capabilities enable businesses to respond quickly to customer demands and maximize customer satisfaction. A proper understanding of customer expectations, timely product delivery, and offering customized services strengthens the company's position in the market. In this context, increasing customer loyalty also supports the long-term success of businesses. Information systems-based logistics capabilities help optimize logistics processes by ensuring accurate data collection and analysis. Real-time data analytics enhance the efficiency of logistics activities such as transportation, warehouse management, and inventory control. These capabilities contribute to business performance by quickly identifying disruptions in logistics processes, thus saving time and costs. The research questions of the study are as follows: Do information-based logistics capabilities affect business performance? Are there statistically significant differences between participants regarding demographic variables, information-based logistics capabilities, and business performance? The population of the study consists of employees working in logistics companies operating in Istanbul. The survey, designed to collect data, includes three sections: the first section contains personal information questions such as gender, age, work experience, and education level; the second section includes the“Information-Based Logistics Capabilities Scale”; and the third section includes the“Business Performance Scale.”The survey data were analyzed using SPSS 21, applying“reliability analysis,”“frequency analysis,”“regression analysis,”and“variance analysis.”The results of the analysis indicated that logistics capabilities, customer-oriented logistics capabilities, and information-based logistics capabilities have an impact on business performance.