An investigation into the integration of self-regulated learning into L2 instruction in higher education
Öz-düzenleme becerilerinin yüksek öğretim yabancı dil eğitimine entegrasyonu üzerine bir çalışma
- Tez No: 953972
- Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bilgi, beceri ve tutumların gelişimiyle yakından ilişkili olan öz-düzenlemeli öğrenme becerileri, önemli yaşam becerileri olarak kabul edilmektedir. Bu becerilerin, öğrenme stratejileri oluşturmada ve öz-yansıtıcı davranış geliştirmede önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Yabancı dil edinimi alanında ise, öz-düzenleyici öğrenme becerileri uzun ve zahmetli bir dil öğrenme süreci için gerekli olan bağımsız ve stratejik öğrenmeyi teşvik eden araçlar olarak kabul edilir. Öz-düzenleyici öğrenmenin faydalarına rağmen, bu becerilerin yabancı dil eğitiminde kullanılması yaygın olarak kabul görmemiş ve henüz bu alanda yeterli araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma, yabancı diller yüksekokullarında dil öğrenme programına entegre edilmiş bir öz-düzenlemeli öğrenme becerileri öğretimi sunmayı ve öğretimin etkinliğini nicel ve nitel yöntemlerle değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda çalışma, nicel ve nitel verileri eşit ağırlıkta değerlendiren yakınsayan paralel bir desen benimsemiştir. Çalışmaya bir yabancı diller okulundan 55 öğrenci katılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler 22 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, eğitimi uygulayan iki eğitmenle de diyalojik bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerden elde edilen bulgular, öz-düzenlemeli öğrenme becerilerinin entegre edildiği yabancı dil öğretiminin katılımcıların öz-düzenlemeli öğrenme becerilerini kısmen geliştirdiğini ortaya koymuştur. Öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin görüşleri, öğretimin öğrencilerin dil öğrenme sürecinde stratejileri, düşünme biçimleri ve alışkanlıkları üzerindeki faydalarına işaret etmektedir. Ayrıca, çalışma, öz-düzenlemeli öğrenme becerileri öğretiminin gelecekteki uygulamaları için yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
Self-regulated learning skills have been recognised as pivotal life skills as they are closely related to the development of knowledge, skills, and attitudes. These skills are suggested to pave the way for constructing learning strategies and developing self-reflective behaviour. In the field of foreign language acquisition, self-regulated learning skills are considered engines which foster autonomous strategic learning needed for a lengthy and laborious language learning process. Despite the benefits of self-regulated learning, the integration of these skills into foreign language education has not gained widespread recognition and has yet to be systematically investigated. To address the gap, the current study aims to offer self-regulated learning skills integrated L2 instruction, which is to be implemented at Schools of Foreign Languages, and to evaluate its effectiveness through quantitative and qualitative methods. In line with these objectives, the study adopts a convergent parallel design incorporating quantitative and qualitative data with equal weight. 55 students from a school of foreign languages attended the study. The semi-structured interviews were held with 22 students. Moreover, two instructors implementing the instruction conducted a dialogic interview. The findings from the quantitative data revealed that self-regulated learning skills integrated L2 instruction partly enhanced the self-regulated learning skills of the participants. The opinions of the students and instructors indicated the benefits of the instruction in students' strategies, thinking, and habits in the language learning process. In addition, the study has provided guidance for the future implementations of the self-regulated learning skills instructions.