İz element demirin aşırı dozlarının teşvik ettiği toksisitenin allium testi ile araştırılması
Investigation of toxicity induced by overdoses of trace element iron with the allium test
- Tez No: 954004
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada temel iz elementlerden biri olan demirin (FeSO4) aşırı dozlarının teşvik ettiği toksisite Allium cepa L. test materyalinde araştırılmıştır. Çeşitli fizyolojik (çimlenme, kök uzunluğu, ağırlık kazanımı), sitogenetik (mitotik indeks=MI, mikronukleus=MN, kromozomal anormallikler), biyokimyasal (malondialdehit=MDA, prolin, klorofil, süperoksit dismutaz=SOD, katalaz=KAT) ve anatomik (kök meristematik hücre hasarları) parametreler toksisitenin indikatörleri olarak kullanılmıştır. Ayrıca Comet tahlili uygulanarak DNA hasarının boyutuda belirlenmiştir. A. cepa bulbları 1 kontrol 3 uygulama olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki bulblar seçme suyu ve uygulama gruplarındaki bulblar ise FeSO4'ün 50, 100 ve 200 mg/L dozları ile 72 saat çimlendirilmiştir. Süre sonunda kök uçları toplanmış ve evrensel geçerliliği olan yöntemler uygulanarak, farklı analizler için hazır hale getirilmiştir. Sonuçta en yüksek çimlenme, kök uzaması, ağırlık kazanımı, MI yüzdesi, klorofil düzeyi ve DNA miktarı kontrol grubunda tespit edilmiştir. FeSO4 uygulaması ise doza bağlı olarak tüm bu parametrelerin değerlerinde azalışa neden olurken, MN sıklığı, kromozomal hasar sayıları, MDA düzeyi, prolin düzeyi, SOD ve KAT enzim aktivitelerinde de artışa sebep olmuştur. FeSO4 maruziyeti kök meristem hücrelerinde farklı tipteki kromozomal anormallikler (fragment, yapışkan kromozom, vagrant kromozom gibi) ile anatomik hasarları da (epidermis hücre hasarı, korteks hücre hasarı, yassılaşmış hücre çekirdeği gibi) teşvik etmiştir. Comet tahlil sonuçları ise FeSO4 uygulamasının doza bağlı olarak baş DNA yüzdesinde azalmaya ve kuyruk DNA yüzdesinde artışa sebep olarak, DNA hasarına yol açtığını göstermiştir. İncelenen tüm parametreler üzerine FeSO4'ün en büyük etkisi 200 mg/L dozunda gözlenmiştir. Sonuç olarak, organizmalarda metabolik faaliyetlerin devamı için iz miktarlarda oldukça elzem olan Fe iz elementinin aşırı konsantrasyonlara ulaşması durumunda çok yönlü toksisiteye neden olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, toxicity induced by excessive doses of iron (FeSO4), one of the essential trace elements, was investigated in Allium cepa L. test material. Various physiological (germination, root length, weight gain), cytogenetic (mitotic index=MI, micronucleus=MN, chromosomal abnormalities), biochemical (malondialdehyde=MDA, proline, chlorophyll, superoxide dismutase=SOD, catalase=CAT) and anatomical (root meristematic cell damages) parameters have been used as indicators of toxicity. In addition, the extent of DNA damage was determined by applying Comet assay. A. cepa bulbs were divided into 4 groups as 1 control and 3 applications. The bulbs in the control group were germinated with tap water and the bulbs in the treatment groups were germinated with 50, 100 and 200 mg/L doses of FeSO4 for 72 h. At the end of the period, root tips were collected and made ready for different analyzes by applying universally valid methods. As a result, the highest germination, root elongation, weight gain, MI percentage, chlorophyll levels and DNA amount were determined in the control group. While FeSO4 application caused a decrease in the values of all these parameters depending on the dose, it also caused an increase in MN frequency, chromosomal abnormalities numbers, MDA level, proline level, SOD and CAT enzyme activities. FeSO4 exposure promoted different types of chromosomal abnormalities (such as fragment, sticky chromosome, vagrant chromosome) and anatomical damages (such as epidermis cell damage, cortex cell damage, flattened cell nucleus) in root meristem cells. Comet assay results showed that FeSO4 application caused DNA damage by causing a decrease in the percentage of head DNA and an increase in the percentage of tail DNA depending on the dose. The greatest effect of FeSO4 on all parameters examined was observed at the dose of 200 mg/L. As a result, it has been shown that the trace element Fe, which is essential for the continuation of metabolic activities in organisms, can cause multi-faceted toxicity if it reaches excessive concentrations.