Quantitative comparison of the hemodynamic and behavioral correlates of impulsivity in parkinson's disease patients before and after subthalamic deep brain stimulation: an fnirs study
Parkinson hastalarına uygulanan subtalamik nükleus derin beyin stimulasyonu sonrası gelişen dürtüsellik davranışı değişimlerininfnırs ile karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 954027
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZTEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BURCU ERDOĞAN, YRD. DOÇ. ALİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Nöroloji, Bioengineering, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Parkinson hastalığı, beyindeki dopaminerjik nöronların dejenerasyonuna bağlı gelişen ilerleyici bir nörolojik hastalıktır. Hastalığın temel ve sık görülen semptomları, motor bulgulardır. Bu bağlamda derin beyin stimülasyonu (DBS) uygulamasıyla beyne elektrotlar yoluyla stimülasyon verilmekte ve motor semptomların hafiflemesine katkı sunarak ileri evre Parkinson hastalarına daha kaliteli bir yaşam elde etme imkanı sunmaktadır. DBS'in çalışma mekanizması, tam anlamıyla keşfedilmemiş olsa da sağladığı semptomatik iyileşmeler pek çok bilimsel araştırma ve klinik bulgular ile gösterilmektedir. Fakat karar verme hızını yavaşlatıp, dürtüsellik ve sağlıklı bilişsel fonksiyonlar anlamında önem arz eden bu alana yapılan stimülasyonlar her ne kadar motor semptomlarda rahatlama sağlasa da davranışsal anlamda hastalarda ameliyat sonrası süreçte nasıl bir yan etki yarattığı farklı bilimsel çalışmalarla da merak konusu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Parkinson Hastalarına uygulanan DBS ameliyatı sonrası kortikal beyin dokusundaki hemodinamik değişimleri davranışsal değişimlerle karşılaştırarak dürtüsellik anlamında değişimin beynin hangi alanlarında ne seviyede olduğunu gözlemlemek. İşlevsel yakın kızılaltı spektroskopisi (Functional Near Infrared Spectroscopy-fNIRS) cihazı ile eş zamanlı olarak uygulanan ve dürtüsellik metriğinde sıklıkla kullanılan Yap/Yapma testi esnasında girişim öncesi ve 3 hafta sonrası ölçüm alınmıştır. Böylece elde edilen davranışsal ve nörofizyolojik bilgiler, DBS müdahelesinin bilişsel ve hemodinamik etkilerini tanımlamaktır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a progressive neurodegenerative disorder which affects at least 1% of the population over the age of 60. This neurodegenerative disorder is characterized by motor symptoms, including tremor, bradykinesia (slowness of movement), rigidity, and postural instability. Functional near-infrared spectroscopy (fNIRS) is a neuroimaging method that monitors changes in blood oxygenation levels to infer neural activity in a non-invasive way. This technique shows great potential in identifying unique patterns of cerebral hemodynamic activity. The objective of this study is to examine the impact of subthalamic nucleus (STN) deep brain stimulation (DBS) of PD patients on motor impulsive behavior and its neural correlates with an fNIRS system during the Go/NoGo task.The primary goal of this research was to evaluate variations in both cognitive metrics and cerebral blood flow dynamics observed comparatively as before and 3 weeks after the intervention, during a neuropsychological test battery that targets impulsivity induced by STN-DBS of PD patients with an fNIRS device for a deeper interpretation of how STN-DBS affects the functionality of cortical networks.