Nanoakışkanların fiziksel özelliklerinin sıcaklık ve yüzey aktif madde miktarı ile değişimi
The variation of the physical properties of nanofluids with temperature and surfactant concentration
- Tez No: 954026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMAHAT DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Son yıllarda enerji verimliliğini artırmak ve ısı transfer performansını iyileştirmek için nanoakışkanlara olan ilgi artmıştır. Nano boyuttaki parçacıkların baz akışkanlara ilave edilmesiyle elde edilen nanoakışkanlar klasik ısı transfer akışkanlarına kıyasla üstün ısıl performanslar göstermektedir. Titanyum dioksit nanoparçacıkların yüksek termal kararlılıkları ve kimyasal olarak reaksiyona girme eğilimlerinin düşük olması nanoakışkanlarda yaygın olarak tercih edilmelerine sebep olmaktadır. Bu çalışmada TiO2 nanoparçacıklar kullanılarak su bazlı nanoakışkanlar hazırlanmıştır. Nanoakışkanların hacimsel katı oranları % 0,5, %1 ve %3'dür. Çalışmada sabit miktarda üç farklı yüzey aktif madde (Sodyum dodesil sülfat, Tween 80, Setrimonyum bromür) kullanılmıştır. Nanoakışkanların viskozite ve ısı iletim katsayıları 4 farklı sıcaklıkta (25-30-35-40 0C) belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen verilere göre ısı iletim katsayısı en yüksek olan nanoakışkanlar CTAB (setrimonyum bromür) ile hazırlanan nanoakışkanlardır. Sıcaklık artışı ve katı oranı artışı ile ısı iletim katsayıları artmıştır. En yüksek viskoziteye sahip nanoakışkanlar SDS (sodyum dodesil sülfat) ile hazırlanan nanoakışkanlardır. Sıcaklık artışı ile viskozite değerleri azalırken, katı oranı artırıldıkça viskozite değerleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, interest in nanofluids has increased to enhance energy efficiency and improve heat transfer performance. Nanofluids, obtained by adding nanoparticles to base fluids, exhibit superior thermal performance compared to conventional heat transfer fluids. The high thermal stability and low tendency of titanium dioxide nanoparticles to chemically react make them widely preferred in nanofluids. In this study, water-based nanofluids were prepared using TiO2 nanoparticles. The volumetric solid fractions of the nanofluids are 0.5%, 1%, and 3%. In the study, three different surfactants (Sodium dodecyl sulfate, Tween 80, Cetyltrimethylammonium bromide) were used in fixed amounts. The viscosity and thermal conductivity coefficients of the nanofluids were determined at four different temperatures (25-30-35-40 °C). According to the data obtained in the study, the nanofluids with the highest thermal conductivity are those prepared with CTAB (cetyltrimethylammonium bromide). With the increase in temperature and solid concentration, the thermal conductivity coefficients have increased. The nanofluids with the highest viscosity are those prepared with SDS (sodium dodecyl sulfate). While the viscosity values decrease with the increase in temperature, the viscosity values increase as the solid content ratio increases.