Sistemsel düşünme odaklı küresel iklim değişikliği modülünün geliştirilmesi ve harmanlanmış eğitimle uygulanması: Sistemsel düşünme becerileri, kavramsal öğrenme ve öz-düzenleme becerileri
Development of systems thinking based global climate change module and implementation of blended learning: Systems thinking skills, conceptual learning and self-regulation skills
  1. Tez No: 954040
  2. Yazar: SEVGİ ASLIHAN KARAYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL UMDU TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma kapsamında sistemsel düşünme becerilerini temel alan küresel iklim değişikliği modülü geliştirilmiş, ardından yüz yüze öğretim ve harmanlanmış öğretim yöntemleri ile uygulanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda geliştirilen modülün 8. Sınıf öğrencilerinin sistemsel düşünme becerileri, kavramsal öğrenmeleri ve öz-düzenleme becerilerinin gelişimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntemle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini oluşturan 104 öğrenci, İstanbul ilinin Bakırköy ilçesinde yer alan bir ortaokulun 8. sınıflarında öğrenim görmektedir. Çalışmada, deney 1 (n=35), deney 2 (n=35) ve kontrol grubu (n=34) olmak üzere 3 farklı grup yer almaktadır. Deney 1 grubunda sistemsel düşünme becerisini temel alan eğitim uygulanırken, deney 2 grubunda sistemsel düşünme becerisini temel alan harmanlanmış eğitim modeli uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise mevcut öğretim programına ve ders kitabına uygun eğitim gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Küresel İklim Değişikliği Kavramsal Öğrenme Testi ve literatürde yer alan Sistemsel Düşünme Becerileri Testi, Algılanan Öz-düzenleme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme ve dokuman incelemesi ile elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel veriler SPSS 17.0 istatistik programı ile betimsel ve anlam çıkarıcı istatistikler kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde, aritmetik ortalama, standart sapma, ANOVA kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel veriler ise tanımlayıcı içerik analizi çerçevesinde çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, uygulama yöntemi ne olursa olsun modülü kullanan öğrencilerin sistemsel düşünme becerilerinin ve kavramsal öğrenmelerinin anlamlı şekilde arttığını ve küresel iklim değişikliğine yönelik daha karmaşık daha etkili cevaplar, fikirler ve çözümler ürettiklerini göstermiştir. Harmanlanmış eğitim uygulanan grup diğer gruplara oranla öz-düzenleme becerileri açısından anlamlı şekilde daha başarılı olmuştur. Yeni nesil, günümüz dünyasının karmaşık problemleriyle başa çıkacak ve bu problemlere çözümler üretecek, sorumluluklar alacaktır. Çalışma, sistemsel düşünme becerilerinin geliştirilmesi ve eğitim teknolojilerinin sürece dahil edilmesiyle bu amaca hizmet edilebileceğini göstermesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, a global climate change module based on systems thinking skills was developed and implemented through face-to-face instruction and blended learning methods. The aim of the study was to investigate the effect of the developed module on 8th-grade students' systems thinking skills, conceptual learning and self-regulation skills. The research was conducted using a mixed methods design that combines both quantitative and qualitative approaches. The study sample consisted of 104 students from a school located in Bakırköy, Istanbul. While systems thinking based instruction was implemented face to face in experimental group 1 (n=35), same instruction was implemented with blended learning method in experimental group 2 (n=35). The control group (n=34) received instruction aligned with the existing curriculum and textbook. Quantitative data were collected through the Global Climate Change Conceptual Learning Test developed by the researcher, Systems Thinking Skills Test and Perceived Self-Regulation Scale from the literature. Qualitative data were gathered via semi-structured interviews and document analysis. The quantitative data were analyzed using specifically, arithmetic mean, standard deviation, and ANOVA. Qualitative data were analyzed through descriptive content analysis. Findings of the study revealed that, regardless of the implementation method, students who engaged with the module showed a significant improvement in their systems thinking skills and conceptual learning. These students also provided more complex and effective responses, ideas, and solutions regarding global climate change. The group that received blended learning method showed significantly higher levels of self-regulation skills compared to the other groups. The new generation will face complex global problems and take responsibility in developing solutions to these challenges. This study is significant in demonstrating that fostering systems thinking skills and integrating educational technologies into the learning process can effectively support this goal.