Üniversite öğrencilerinin derse katılımlarının ruh ve beden sağlığı açısından incelenmesi
An investigation of university students' class participation in terms of mental and physical health
  1. Tez No: 954064
  2. Yazar: ÖZGE ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Öğrencilerin derse katılım düzeyleri hem kendilerine hem de içerisinde bulundukları öğrenme sürecine katkı sağlamaktadır. Bundan dolayı öğrencilerden derslerine aktif bir şekilde katılım göstermeleri beklenmektedir. Buradan hareketle üniversite öğrencilerinde derse katılım düzeyinin incelenmesiyle üniversite eğitimine nitelik kazandırılabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin derse katılım düzeylerinin akademik öz yeterlik, mükemmeliyetçilik ve sağlık sorunları düzeyleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada Genel Olarak Derslere Katılım Ölçeği, Akademik Özyeterlik Ölçeği, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Üniversite Öğrencilerinin Sağlık Sorunlarını Belirleme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma grubu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 360 (297'si kadın, 63'ü erkek) lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Bu araştırma, ilişkisel tarama yöntemiyle desenlenen nicel bir araştırmadır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS 23 paket programı kullanılarak Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı ve Standart Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin derse katılım düzeyleri cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Okudukları okulu yüksek düzeyde seven öğrencilerin derse katılımları düşük düzeyde sevenlere göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Okudukları bölümü orta düzeyde sevenlerin derse katılımları düşük düzeyde sevenlere göre anlamlı bir şekilde daha yüksek, okudukları bölümü yüksek düzeyde sevenlerin derse katılımları ise düşük düzey ve orta düzeyde sevenlere göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Mutluluk düzeyleri orta düzeyde olan öğrencilerin derse katılımları düşük düzeyde olanlara göre anlamlı bir şekilde daha yüksek, mutluluk düzeyleri yüksek düzeyde olan öğrencilerin derse katılımları ise düşük düzey ve orta düzeyde olanlara göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Üniversite öğrencilerinin akademik öz yeterlik, düzen ve kişisel standartlar düzeylerinin derse katılım düzeylerini pozitif yönde yordadığı; aile beklentileri ve psikolojik sağlık düzeylerinin ise negatif yönde yordadığı saptanmıştır. Ayrıca akademik öz yeterlik, düzen, hatalara aşırı ilgi, davranışlardan şüphe, aile beklentileri, ailesel eleştiri, kişisel standartlar, fiziksel sağlık ve psikolojik sağlık değişkenleri birlikte derse katılım varyansının %33'ünü açıklamaktadır. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar ışığında öğrencilerin derse katılım düzeylerini etkileyen faktörleri bilmek uygun müdahaleler geliştirmek açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Students' level of class participation contributes both to their own academic development and to the overall learning process they are part of. Therefore, it is expected that students actively engage in their courses. Based on this perspective, it is believed that examining university students' levels of class participation may contribute to the quality of higher education. This study investigates the relationship between university students' class participation levels and their academic self-efficacy, perfectionism, and health-related issues. The instruments used in the study include the General Class Participation Scale, Academic Self-Efficacy Scale, Multidimensional Perfectionism Scale, and the University Students' Health Problems Identification Scale. The research sample consists of 360 undergraduate students (297 female, 63 male) enrolled in the Faculty of Education at Yıldız Technical University during the 2024–2025 academic year. This is a quantitative study designed using a relational survey model. For data analysis, IBM SPSS 23 software was utilized, employing Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, and Standard Multiple Linear Regression Analysis. The analysis revealed that students' class participation levels did not significantly differ based on gender. However, students who reported a high level of liking for their school demonstrated significantly higher class participation than those who reported low levels of liking. Similarly, students who moderately liked their department participated more in classes than those who liked it less, and those with high levels of liking showed significantly higher participation than both low and moderate groups. Students with moderate levels of happiness participated in classes more than those with low levels, while students with high happiness levels had significantly higher participation than those with both low and moderate levels of happiness. Furthermore, academic self-efficacy, order, and personal standards positively predicted students' class participation, while family expectations and psychological health negatively predicted it. In addition, the variables of academic self-efficacy, order, concern over mistakes, doubts about actions, family expectations, parental criticism, personal standards, physical health, and psychological health collectively explained 33% of the variance in class participation. In light of the findings obtained in this study, understanding the factors affecting students' class participation is important for developing appropriate interventions.