Evaluation of cell attachment on different air abrasive powders applied root surfaces: An In Vitro study
Farklı proflaksi tozlarının uygulandığı kök yüzeylerinde hücre ataşmanının değerlendirilmesi: In Vitro çalışma
- Tez No: 954080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZKAN KARACA, DOÇ. DR. OGÜL LEMAN TUNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı hava ile polisaj tozunun (APP) dört farklı partikül boyutu ile yüzey pürüzlülüğü (SR) ve periodontal ligament fibroblastı (PDLF) tutunması üzerindeki etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Gömülü üçüncü molar dişlerin çekilmesinin ardından elde edilen 50 dentin örneği rastgele olarak bir kontrol grubu ve dört deney grubu olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Deney gruplarında kullanılan hava ile polisaj tozları şunlardır: 30µm partikül boyutuna sahip trehaloz bazlı hava ile polisaj tozu (TPAP), 65µm partikül boyutuna sahip trehaloz bazlı hava ile polisaj tozu, 25µm partikül boyutuna sahip glisin bazlı hava ile polisaj tozu (GPAP) ve 14µm partikül boyutuna sahip eritritol + %0.3 klorheksidin bazlı hava ile polisaj tozu (EPAP). SR analizi yapıldıktan sonra, PDLF hücreleri örnekler üzerine ekilmiş ve inkübasyon sürecinin ardından hücre büyümesi için 48 saat beklenmiştir. Fibroblastların yüzeye tutunması, taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak mikro-fotografik büyütme altında değerlendirilmiştir. Grup 3. ve 4. grupların Ra değerleri, 2. (p=0.001) ve 5. (p=0.001) gruplarına kıyasla daha yüksek bulunmuştur. 2. grubun Ra değerleri ise 5. gruba kıyasla daha yüksek bulunmuştur (p=0.001). 3. ve 4. grup arasında Ra değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Hücre canlılığı ve fibroblast hücre boyutu açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Fibroblast morfolojisi açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p=0.001). Bu çalışma, dört farklı APP'nin yüzey pürüzlülüğü (SR) ve PDLF hücre tutunması açısından karşılaştırıldığı ilk çalışmadır. PDLF hücrelerinin yüzeye tutunması, polisaj tozu uygulanan yüzeylerde, uygulanmayanlara kıyasla daha başarılı bulunmuş, ancak oluşturulan pürüzlülüğün hücre canlılığı üzerinde bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. PDLF hücrelerinin tutunması, tedavi edilmemiş gruba kıyasla APP ile tedavi edilen yüzeylerde daha üstün bulunurken, en yüksek tutunma Grup 3 ve Grup 4'te gözlenmiştir. Bu in vitro çalışma, mikrobiyolojik verilerle desteklenmiş klinik çalışmaların yapılmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is in vitro evaluation of the effects of three different air polishing powders (APP) with four different particle sizes for their impact on surface roughness (SR) and periodontal ligament fibroblast (PDLF) attachment. After extraction of impacted third molars 50 dentin specimens randomly divided into 5 groups as control group and other four groups instrumented with 4 different APP; trehalose-based air polishing powder (TPAP) with 30µm grain size, trehalose-based air polishing powder with 65µm grain size, glycine -based air polishing powder (GPAP) with 25µm grain size and erythritol + chlorhexidine 0.3% based air polishing powder (EPAP) with 14µm grain size. The attachment of fibroblasts were evaluated under microphotographic magnification using scanning electron microscope (SEM). The morphology of the obtained fibroblast cells was analyzed. The analysis of the SR following the procedures found statistically significant in all groups, however the Ra values of Group 3 and Group 4 were higher than those of Group 2 (p=0.001) and Group 5 (p=0.001). The Ra values of Group 2 were higher than those of Group 5 (p=0.001). No statistical differences between the groups were found in terms of the cell viability and size of the fibroblast cells size classified as maximum (p>0.05). Significant differences observed between the groups in terms of fibroblasts morphology (p=0.001). To the best of our knowledge, this is the first study comparing 4 different APPs in terms of SR and PDFL attachment. Within the limitations of this in vitro study, although all AP-treated groups exhibited significantly different surface roughness compared to the untreated control group, the induced roughness did not affect fibroblast viability or surface area. The attachment of PDLF cells was superior on fine powder-treated surfaces compared to the untreated group, with the highest attachment observed in the Group 3 and Group 4. This in vitro study warrants further clinical studies supported with microbiological aspects.