Afganistan'da savaş sırasındaki yaşam kalitesinin ilaç ihtiyaçlarını karşılanmasındaki sağlık düzeyine etkisi dağıtım ve pazarlama boyutu ile incelenmesi
Investigation the impact of quality of life during the Afghanistan war on the health level meeting pharmaceuticals needs with distribution and marketing dimensions
- Tez No: 954135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Afganistan'da süregelen savaş, ülkenin sosyal, ekonomik ve sağlık altyapısını ciddi şekilde etkileyerek yaşam kalitesinde dramatik düşüşlere yol açmıştır. Bu çalışma, savaş sırasında yaşam kalitesinin ilaç ihtiyaçlarını karşılamadaki sağlık düzeyine etkisini, dağıtım ve pazarlama boyutlarıyla ele almayı amaçlamaktadır. Araştırma, ilaç tedariki ve erişiminin zorluklarını, pazarlama stratejilerinin sağlık sistemine etkilerini ve savaşın ilaç talebi üzerindeki baskılarını analiz etmektedir. Afganistan'da sağlık hizmetlerinin savaş nedeniyle sekteye uğraması, ilaç dağıtımının ve lojistik süreçlerinin ciddi engellerle karşılaşmasına neden olmuştur. Güvensiz yollar, altyapı eksiklikleri, yetersiz kaynaklar ve ticari faaliyetlerin savaş koşullarında zayıflaması, ilaçların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını zorlaştırmaktadır. Bunun yanında, uluslararası yardım kuruluşlarının pazarlama ve dağıtım kanalları üzerinden sağladığı katkılar, kritik durumlarda ilaç tedarik zincirinin sürekliliğini sağlamada önemli bir rol oynamaktadır. Çalışma, hem yerel hem de uluslararası düzeyde geliştirilen stratejilerle, ilaç erişiminin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. Ayrıca, yerel halkın ilaç talebine yönelik davranışlarının ve uluslararası sağlık kuruluşlarının dağıtım politikalarının sağlık sistemine entegrasyonu tartışılmaktadır. Sonuçlar, savaş sırasında sağlık sisteminin iyileştirilmesi için daha etkili dağıtım ve pazarlama stratejilerinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The ongoing war in Afghanistan has seriously affected the social, economic and health infrastructure of the country, leading to dramatic declines in quality of life. This study aims to address the impact of quality of life on health levels in meeting drug needs during war, through distribution and marketing dimensions. The study analyzes the difficulties of drug supply and access, the effects of marketing strategies on the health system, and the pressures of war on drug demand. The disruption of health services in Afghanistan due to war has caused serious obstacles in drug distribution and logistics processes. Insecure roads, lack of infrastructure, insufficient resources, and the weakening of commercial activities under war conditions make it difficult for drugs to reach those in need. In addition, the contributions provided by international aid organizations through marketing and distribution channels play an important role in ensuring the continuity of the drug supply chain in critical situations. The study evaluates the impact of drug access on quality of life with strategies developed both locally and internationally. In addition, the integration of local people's behaviors towards drug demand and the distribution policies of international health organizations into the health system are discussed. The results reveal the importance of more effective distribution and marketing strategies for improving the health system during war.