Medeni usul hukukunda isticvap
Interrogation in civil procedure law
- Tez No: 954136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bir davada taraflar, haklılıkları konusunda hâkimi ikna etmek için ispat faaliyetinde bulunmaktadır. Bu faaliyet kapsamında lehlerine karar verilmesini sağlamak amacıyla taraflar her türlü vasıtaya doğal olarak başvurmak istemektedir. Aynı gerekçelerle bazı zamanlar taraf açıklamaları da ispat faaliyeti kapsamında gündeme gelmektedir. Zira uyuşmazlık konusu vakıalar hakkında en detaylı bilgi çoğunlukla yine tarafların kendisinde bulunmaktadır. Buna karşın bir yargılamada taraflar uyuşmazlığın en şüpheli tanıkları olarak kabul edildiğinden beyanlarına karşı haklı bir güvensizlik duyulmaktadır. Nitekim verilen nihai hüküm neticesinde menfaati doğrudan etkilenecek olan tarafın yalan ya da yanıltıcı bilgiler vermesi ihtimali de oldukça fazladır. Ancak sadece bu özelliği nedeniyle taraf açıklamalarını yargılamanın tamamen dışına çıkarmak önemli bir ispat alternatifini elinin tersiyle itmek anlamına gelmektedir. Ayrıca taraf beyanlarına hiçbir şekilde itibar edilmemesi, yargılamanın maddi gerçeğe ulaşma ve adaletin tecellisini sağlama amaçlarına aykırılık teşkil etmektedir. Taraf açıklamalarının ispat faaliyeti kapsamına dahil edilmesi gerektiğinde ise isticvap müessesesi önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim tarafın sorgulanması suretiyle hâkim, vakıayı en iyi bilen kişilerden doğrudan bilgi ve kanaat edinme imkânına sahip olmaktadır. İsticvap sırasında tarafın ikrarda bulunması hâlinde ise uyuşmazlık konusu vakıa çekişmeli olmaktan çıkacağı için aynı vakıanın tekrar ispatı gerekmemektedir. Nihayet isticvap bir usûl işlemi olarak müphem ve çelişkili hususların aydınlatılmasına ve ispat faaliyetinin neticelendirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In a litigation process, the parties have to substantiate their claims to convince the judge about the merit of their claims. For this purpose, the parties may resort to any proof to obtain a ruling in favour of them. In the same way, the statements of the parties may be used to prove the case as well. This is because, in most cases, the parties themselves constitute the primary source of information regarding the disputed facts. Nevertheless, the statements of the parties are justifiably regarded as unreliable sources of information considering that they are the most suspicious witness statements. Furthermore, the parties may provide false or misleading statements to influence the outcome of the case. However, disregarding the statements of the parties in the judgement just because of this reason would result in disregarding a significant means of evidence. In addition, fully rejecting the statements of the parties contradicts with the purposes of the judgement to find the material fact and to ensure the realization of justice. At this point, the interrogation comes into play as an important option to include the statements of the parties in the process of substantiating claims. By questioning a party, the judge has the opportunity to directly learn from, and form an opinion about, those who are most knowledgeable about the facts. If a party confesses during the questioning, the fact will become undisputed and the same fact will not need to be proven again. Ultimately, as a procedural mechanism, Interrogation facilitates the clarification of uncertain and conflicting issues and supports the finalization of the evidentiary process.