Ortaokul öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığının, bağlanma stilleri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between middle school students' addiction to digital games and thei̇r attachment styles and with psychological resilience levels
  1. Tez No: 954138
  2. Yazar: AYSUN TUTKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMAN SADO ELEMO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma ile ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile bağlanma stilleri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada iki ya da daha fazla olan değişkenler arasındaki ilişkinin varlığı ve derecesini değişkenlere müdahale etmeden incelemek için nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı itibariyle İstanbul ilinde yer alan Avcılar, Bahçelievler ve Esenyurt ilçelerindeki devlet okullarında öğrenim gören 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 298 ergen birey oluşturmaktadır. Literatüre bakıldığında bu üç değişkenin birlikte ele alınmadığı ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik çalışmanın yapılmadığı görülmektedir. Araştırmada elde edilen bulgularda demografik değişkenlere göre öne çıkan sonuçlarda; erkeklerde dijital oyun bağımlılığının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Erkeklerde dijital oyun bağımlılığının daha yüksek olmasının nedeni olarak toplumsal normlar ve cinsiyet rollerinin etkisi olduğu düşünülmektedir. Üç boyutlu bağlanma stilleri ölçeğinden, kaçınan bağlanma alt ölçeğinden, kaygılı-kararsız bağlanma alt ölçeğinden aldıkları puanlar cinsiyete göre incelendiğinde, kızların puanları erkeklere göre daha fazla olduğu görülmektedir. Bu durum kültürel olarak erkek çocuklarının yetiştirilmesinde daha izin verici tutumlar gösterildiği, bu nedenle de güvenli bağlanma puanlarının erkeklerde daha yüksek olabileceğini düşündürtmüştür. Bu sonuçlar, kültürel yapı ve çocuk yetiştirme tutumlarının etkileriyle açıklanabileceği değerlendirilmektedir. Sınıf düzeyinde değerlendirildiğinde 7. Sınıfta olanların aldığı puanlarda 8. sınıflara göre anlamlı seviyede yüksek puan aldığı tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre, ergenlerde dijital oyun bağımlılığı arttıkça, güvenli bağlanma stillerinin azaldığı, dijital oyun bağımlılığı arttıkça; psikolojik sağlamlık düzeylerinin azaldığı, bağlanma stillerinin dijital oyun bağımlılığını anlamlı düzeyde yordadığı, psikolojik sağlamlık düzeyinin dijital oyun bağımlılığını anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, middle school 7. and 8. it is aimed to examine the relationship between digital game addiction and attachment styles and psychological Deciency levels of classroom students. In the research, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used to examine the existence and degree of the relationship between two or more variables Decently without interfering with the variables. The population of the research consists of 7th and 8th graders living in public schools in Avcılar, Bahçelievler and Esenyurt districts of Istanbul at the end of the 2023-2024 academic year. The research consists of 298 adolescents.. When we look at the literature, we see that these three variables have not been considered together and no study has been conducted to determine the relationship between them. In the findings obtained in the study, it was determined that digital game addiction was higher in males according to demographic variables. It is thought that the reason for the higher digital game addiction in males is the effect of social norms and gender roles. When the scores they received from the three-dimensional attachment styles scale, the avoidant attachment subscale, and the anxious-ambivalent attachment subscale are examined according to gender, it is seen that the scores of girls are higher than those of boys. This situation suggests that culturally more permissive attitudes are shown in raising boys, and therefore secure attachment scores may be higher in boys. It is evaluated that these results can be explained by the effects of cultural structure and child rearing attitudes. When evaluated at the class level, it was determined that the scores of those in the 7th grade received significantly higher scores than those in the 8th grade. According to the obtained data, it was determined that as digital game addiction increases It was determined that psychological resilience levels decreased, attachment styles significantly predicted digital game addiction, and psychological resilience level significantly predicted digital game addiction.