60-72 aylık çocukların problem çözme becerilerinin projektif bir yöntem olan 'Ağaçtan Elma Toplayan Bir Kişi Çiz' testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of 60-72 month-old children's problem solving skills with the 'Draw a Person Picking Apples From a Tree' test, a projective method
- Tez No: 954139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, 60-72 aylık çocukların problem çözme becerisini projektif bir yöntem olan Ağaçtan Elma Toplayan Bir Kişi Çiz (Person Picking an Apple From a Tree – PPAT) testi aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışmaya Bursa Büyükşehir Belediyesi Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezlerine devam eden 60-72 aylık 115 çocuk katılmıştır. Katılımcı çocuklara Problem Çözme Becerisi Ölçeği (PÇBÖ) bireysel görüşmeler yoluyla uygulanmış ve Ağaçtan Elma Toplayan Bir Kişi Çiz testi ile çocuklardan resim çizmeleri istenmiştir. Çalışmada ölçeklerden elde edilen nicel veriler ve resim testi sonucunda elde edilen nitel veriler analiz edilmiştir. Ağaçtan Elma Toplayan Bir Kişi Çiz testinin sayısal verilerine Biçimsel Öğeler Sanat Terapisi Ölçeği (Formal Elements Art Therapy Scale- FEATS) ile ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda çocukların Ağaçtan Elma Toplayan Bir Kişi Çiz testi puanları ile Problem Çözme Becerisi Ölçeği (PÇBÖ) puanları orta düzeyde bir korelasyona (r = 0,400, p < 0,001) sahip olduğu bulunmuştur. Problem Çözme Becerisi Ölçeği (PÇBÖ) puanı, çocuğun yaşı ve baba yaşı ile; Biçimsel Öğeler Sanat Terapisi Ölçeği (FEATS) puanları çocuğun yaşı ve cinsiyeti ile aralarında anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu sonucuna varılırken ailenin toplam geliri, kardeş sayısı, çocuğun doğum sırası, okul öncesinde eğitim alma süresi, anne yaşı ve çocuğun geçirdiği ekran süresine göre her iki ölçekte de istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. Ağaçtan Elma Toplayan Bir Kişi Çiz (PPAT) testinde çocukların ağaç, elma ve kişi figürlerini çizdikleri, çizimlerine güneş, çimen ve bulut gibi çevresel ögeleri eklediklerini çoğunlukla çok renkten oluşan resimler yaptıkları sonucuna varılmıştır. Ağaçtan Elma Toplayan Bir Kişi Çiz (PPAT) testi problem çözme becerisinin projektif bir yöntemle ile değerlendirilmesinde ülkemizde yapılacak diğer çalışmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was applied to through the 60-72 month old children's problem solving skill Projective method, Draw a Person Picking Apples from a Tree (Person Picking an Apple From a Tree – PPAT) test. 60-72 month old 115 children attended Bursa Metropolitan Municipality Mother Lap Children's Education Centers. The Problem Solving Skill Scale (PCI) was applied to the participating children through individual interviews and asked the children to draw a picture with the Draw a Person Collecting Apples from the Tree test. Quantitative data obtained from scales and qualitative data requuired as a result of the image test were analyzed in the study. Numerical data of the Draw a Person from a Tree test has been reached by the Art Therapy Scale of Formal Elements (Formal Elements Art Therapy Scale-FEATS). As a result of the study, it was found that children have a moderate correlation (r = 0,400, p< 0,001) Problem Solving Skill Scale (PSS) score, with the age of the child and father's age; Formal Items Art Therapy Scale (FEATS) scores have a significant relationship between the child's age and gender, while it was concluded that a statistically significant result could be reached on both scales according to the total income of the family, the number of siblings, the child's birth time before school,the duration of receiving education, the mother's age and the screen time of the child. In the Draw a Person Picking Apples from a Tree (PPAT) test, it was concluded that children draw tree, apple and person figures, add peripheral elements such as sun, grass and clouds to their drawings, mostly paintings consisting of multi-color. Draw a Person Picking Apples from a Tree (PPAT) test sheds light on other studies to be carried out in our country in evaluating problem solving skills with a projective method.