Attila'nın Batı Seferi ve Hun askeri kültürü
Attila's Western expedition and Hun military culture
- Tez No: 954169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ÇAĞRI MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Avrupa Hunları; miladın dördüncü asrında, Batı Türkistan coğrafyasından göçlerine başladıktan sonra Avrupa, Anadolu, İran ve Hindistan üzerinde görülmeye başlayan Hun boylarının batıdaki temsilcileridir. Özellikle konumuz bağlamında bakılacak olursa, Avrupalı müelliflerin kalemlerinden aktarılanlarla birlikte kültürleri ve kökenleri sıkça irdelenmiştir. Ancak görülebileceği üzere; arkeolojik, antropolojik ve filolojik alanlarda yapılan çalışmalardan yola çıkılarak, İç Asya'nın bozkır atlı göçebe toplumlarıyla bağlantıları net bir şekilde ortaya koyulabilmektedir. Sosyolojik, kültürel ve askeri konulardaki betimlemeleriyle birlikte, neredeyse bu bağlantılar kesin olarak gözükmektedir. Hunlar Asya ve Avrupa arasında hareket ederken, bir dalga gibi önüne kattıkları kavimlerle birlikte Roma'nın kıyılarına vurmuşlardır. İlk görülmelerinin ardından tüm Avrupa'yı siyasi, askeri ve kültürel anlamda etkileyerek tarihte önemli izler bırakmışlardır. Böylece bu izler takip edildiğinde kimlikleri ve kökenleriyle ilgili ayrıntılara ulaşılabilmektedir. Avrupa'daki Hun varlığının en zirve ve kaynak açısından zengin olan Attila dönemi bu alanda yapılacak çalışmalar için oldukça mühimdir. Attila'nın fütuhatları arasına katmak istediği Galya Sefer'inde batı roma ile yüzleşmesi, tüm dünya tarihini ciddi bir şekilde etkilemiştir. Galya şehirlerini önünde tek tek düşürerek ilerleyen Attila, batı roma ve en önemli siyasi rakibi olan roma ordularının başındaki Aiteus ile Orleans şehrinin kuşatmasında karşılaşmıştır. Troyes kadar yaşanan kovalamacanın ardından yüzleşmeleri Katalon ovalarında gerçekleşmiş, ancak tarihi etkileri çok büyük olan bu karşılaşmanın seyri, sonucu ve konumu rivayetlere gömülü olduğu için oldukça muğlakta kalmıştır. İşte buradan yola çıkılarak günümüz araştırmacılarının ulaşabileceği veriler Avrupa'daki Hunlar ve tüm dünya tarihi adına oldukça önemlidir. Eski çağlardan beri tarihçilerin üzerinde birçok varsayım ve yorumda bulunduğu bu tarihi mesele bilinmezlikleriyle kafa karıştırdığı kadar etkileriyle de dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Huns are the western representatives of the Hun tribes who began their migrations from the region of Western Turkestan in the fourth century AD and subsequently appeared in Europe, Anatolia, Iran, and India. Especially within the context of our topic, their culture and origins have frequently been examined, often through the writings of European authors. However, as can be seen, studies in archaeology, anthropology, and philology clearly reveal their connections with the nomadic equestrian societies of the Inner Asian steppes. With sociological, cultural, and military depictions, these connections appear to be almost certain. As the Huns moved between Asia and Europe, they reached the borders of Rome like a wave, bringing along the tribes they swept up in their path. From their first appearance onward, they left significant marks on European political, military, and cultural history. By tracing these marks, details regarding their identity and origins can be uncovered. The period of Attila, the peak of the Hun presence in Europe and the richest in terms of historical sources, is particularly significant for studies in this field. During his campaign in Gaul, which he sought to include among his conquests, Attila confronted the Western Roman Empire, an event that had profound effects on world history. As Attila advanced by capturing Gallic cities one by one, he eventually encountered Aetius, the commander of the Roman armies and his most important political rival, during the siege of the city of Orléans. After a pursuit as far as Troyes, their confrontation took place on the Catalaunian Plains. However, the course, outcome, and location of this historically significant encounter remain shrouded in legend, making them highly ambiguous. From this point, the data accessible to modern researchers holds great importance for understanding both the European Huns and world history. This historical issue, which has been the subject of numerous hypotheses and interpretations by historians since ancient times, is as perplexing in its mysteries as it is noteworthy in its impact.