Hafif çelik yapıların sismik performansının belirlenmesi
Seismic performance assessment of li̇ght gauge steel frame structure
  1. Tez No: 954185
  2. Yazar: FEYZİHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BİLGEHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tarih boyunca afetler, insan yaşamını derinden etkilemiş ve toplumsal yapıları sarsmıştır. Bu afetler arasında hem yıkıcılığı hem de meydana getirdiği kayıplar açısından depremler öne çıkmaktadır. Küresel ölçekte değerlendirildiğinde, her yıl yaklaşık 500.000 deprem meydana gelmekte ve bunların yaklaşık 100.000'i hissedilebilir büyüklükte gerçekleşmektedir. Türkiye, aktif tektonik kuşaklar üzerinde yer aldığı için sık ve yıkıcı depremlerle karşı karşıya kalmaktadır. 1999 Marmara, 2011 Van ve 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler, mevcut yapı stoğunun deprem güvenliği açısından yetersiz olduğunu bize göstermiştir. Depremlerin yıkıcılık seviyesi, yapı sistemlerinin ve kullanılan malzemelerin depreme karşı performans açısından yeniden değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan betonarme yapı sistemleri, özellikle işçilik hataları, düşük malzeme kalitesi ve yetersiz denetim gibi nedenlerle depremler karşısında ciddi hasarlara ve yıkımlara neden olmaktadır. Buna karşılık, hafif çelik yapı sistemleri daha küçük kesitlerle benzer dayanım değerlerine ulaşabilmekte ve daha düşük yapı ağırlığı sayesinde deprem anında maruz kalınan yükü azaltarak daha iyi bir performans sergileyebilmektedir. Ayrıca, bu sistemler kontrollü üretim süreçlerine uygunluğu, yüksek dayanım kapasitesi, geri dönüştürülebilirliği ve sürdürülebilirliği ile ön plana çıkmaktadır. Son yıllarda kullanım alanı giderek artan hafif çelik yapı sistemleri, sismik risklerin azaltılması açısından önemli bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada, hafif çelik yapıların sismik performansının belirlenmesine yönelik kullanılan yöntemler incelenmiştir. Bu kapsamda 12,65 m x 8,3 m x 2,7 m ölçülerinde tek katlı ve 12,65 m x 8,3 m x 5,7 m ölçülerinde iki katlı hafif çelik yapı modeli bir sonlu eleman programında tasarlanmıştır. Tasarlanan modellerin sismik performansının belirlenmesi için çeşitli analizler yapılmıştır. Analiz sonuçları tek ve iki katlı yapı modeli için karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, disasters have deeply affected human life and shaken social structures. Among these disasters, earthquakes stand out in terms of both their destructiveness and the losses they cause. When evaluated on a global scale, approximately 500,000 earthquakes occur each year, approximately 100,000 of which are of sensible magnitude. Turkey is faced with frequent and destructive earthquakes because it is located on active tectonic belts. The 1999 Marmara, 2011 Van and 2023 Kahramanmaraş earthquakes have shown us that the current building stock is inadequate in terms of earthquake safety. The level of destructiveness of earthquakes necessitates the re-evaluation of building systems and materials used in terms of earthquake performance. Reinforced concrete building systems, which are widely used in our country, cause serious damage and destruction in the face of earthquakes, especially due to workmanship errors, low material quality and inadequate inspection. In contrast, light steel construction systems can reach similar strength values with smaller sections and exhibit better performance by reducing the load exposed during an earthquake thanks to the lower structural weight. In addition, these systems stand out with their suitability for controlled production processes, high strength capacity, recyclability and sustainability. Light steel construction systems, which have been increasingly used in recent years, are considered an important alternative in terms of reducing seismic risks. In the study, the methods used to determine the seismic performance of light steel structures were examined. In this context, a single-storey light steel construction model with dimensions of 12.65 m x 8.3 m x 2.7 m and a two-storey light steel construction model with dimensions of 12.65 m x 8.3 m x 5.7 m were designed in a finite element program. Various analyses were performed to determine the seismic performance of the designed models. The analysis results were evaluated comparatively for the single and two-storey construction models.