Yerel siyasette ve yerel yönetimlerde kadın temsili: Trakya örneği
Representation of women in local politicsand local governments: The case study of Thrace
- Tez No: 954186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kadınların siyasal karar alma süreçlerine katılımı ve temsil düzeyi, demokratik toplumların meşruiyetini ve kapsayıcılığını belirleyen temel ölçütlerden biridir. Özellikle yerel yönetimler, vatandaşların gündelik yaşamlarını doğrudan etkileyen hizmetlerin planlandığı ve uygulandığı alanlar olarak, kadınların siyasal temsili açısından özel bir öneme sahiptir. Kadınların bu alanlarda daha görünür olması, yalnızca toplumsal cinsiyet eşitliği açısından değil, aynı zamanda daha adil, kapsayıcı ve etkili bir yerel yönetişim anlayışının inşası açısından da gereklidir. Ancak Türkiye'de kadınların yerel siyasetteki temsili, yasal ve anayasal güvencelere rağmen istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Temsiliyetin düşük düzeyde kalmasının arkasında ekonomik eşitsizlikler, ataerkil toplum yapısı, siyasi partilerin erkek egemen aday belirleme pratikleri, toplumsal cinsiyet kalıpları ve özgüven eksikliği gibi çok boyutlu etkenler bulunmaktadır.Bu bağlamda çalışmada, Trakya Bölgesi'ni oluşturan Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerini temel alarak, kadınların yerel siyasetteki temsiline ilişkin kapsamlı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. 2014, 2019 ve 2024 yerel seçim verileri üzerinden kadın adayların ve seçilen kadınların siyasi partilere, illere ve yerel yönetim kademelerine göre dağılımı karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Betimsel yöntemle yürütülecek araştırmada, sayısal veriler grafik ve tablolarla desteklenerek sunulacaktır. Ayrıca kadınların yerel siyasete katılımını etkileyen sosyo-ekonomik, kültürel, politik ve psikolojik faktörler tartışılacak; mevcut temsiliyet düzeyinin nedenleri çok boyutlu biçimde değerlendirilecektir. Çalışmanın sonunda, kadınların yerel yönetimlerde daha etkin temsil edilmesini sağlayabilecek politika önerilerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The participation and representation of women in political decision-making processes are fundamental criteria in determining the legitimacy and inclusiveness of democratic societies. In particular, local governments where services that directly affect citizens' daily lives are planned and implemented hold special significance in terms of women's political representation. Increasing the visibility of women in these areas is not only vital for achieving gender equality, but also necessary for building a more just, inclusive, and effective model of local governance. However, in Turkey, despite legal and constitutional guarantees, women's representation in local politics has not reached the desired level. The persistence of low levels of representation can be attributed to multifaceted factors such as economic inequalities, patriarchal social structures, male-dominated candidate nomination practices within political parties, gender role stereotypes, and lack of self-confidence. In this context, the present study aims to offer a comprehensive analysis of women's representation in local politics, focusing on the provinces of Tekirdağ, Edirne, and Kırklareli, which constitute the Thrace Region. Based on data from the 2014, 2019, and 2024 local elections, the study will examine the distribution of female candidates and elected women according to political parties, provinces, and levels of local administration. The research will be conducted using a descriptive method, and quantitative data will be presented with the support of graphs and tables. Additionally, the study will explore socio-economic, cultural, political, and psychological factors that influence women's participation in local politics, and evaluate the current level of representation from a multidimensional perspective. In its conclusion, the study will propose policy recommendations aimed at strengthening the effective representation of women in local governments.