Davranışsal çalışma iktisadı
Behavioral labor economics
  1. Tez No: 954189
  2. Yazar: EBRU SEVER GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Davranışsal iktisadın neo klasik iktisadın bir alt çalışma alanı haline gelmesi ve piyasa aksaklıklarını açıklamada yardımcı rol üstlenmekten başrolü paylaşmaya başlamasının üzerinden en az çeyrek asır geçmesine rağmen, özellikle işgücü piyasalarında davranışsal iktisadın kullanımının ülkemizde sınırlı kalması bu tezin yazılmasında temel motivasyon olmuştur. Tezde ilk olarak neoklasik iktisadın çalışma piyasalarının davranışsal çalışma piyasalarından nasıl farklılaştığı özetlenmiş. Daha sonra davranışsal emek piyasalarının temelde kullanıldığı yanlılıklar derlenmiştir. Davranışsal iktisatta yanlılıkları ve höristikleri farklı şekillerde sınıflandırmak mümkün olsa da DellaVigna (2009) tasnifi hem çalışma alanının yakınlığı hem de akademik kullanımının yaygınlığı dolayısıyla daha makul kabul edilmiştir: Bireyler akılcı tercihlerden ya standart dışı tercihlerde bulunarak ya standart dışı kanılar edinerek ya da standart dışı kararlar alarak sapabilirler. Bu sapmaların çalışma piyasalarında nasıl olduğunu anlatılıp sonrasında olası mekanizmalarını modellenmiştir. İktisatta her teorinin bir modelleri de politikası olduğu gibi davranışsal işgücü piyasalarının teorik altyapısının gelişimiyle dürtme takımları işgücü piyasalarının verimliliğini artıracak uygulamalar geliştirmektedirler. Tezde davranışsal iktisatçılarla iş birliği içinde çalışan çalışma ekonomistlerinin ve dürtme takımlarının piyasa çıktıları da özetlenmiştir. Son olarak aslında işgücü piyasaları Türkiye'de en çok veri toplanan iktisat alt alanlarından birisi olmasına rağmen bu verilerin davranışsal iktisat teorileri çerçevesinde analizi çeşitli sebeplerden dolayı sınırlı kalmıştır. Bu tezde çalışan memnuniyetlerinin enflasyonist ortamda ücretlerle ilişkisi adillik çerçevesi altında analiz edilmiş ve çalışanların memnuniyetiyle asgari ücret arasında pozitif bir ilişki olduğu ancak farklı kurumların açıkladığı enflasyondaki farklılaşmanın adillik algısını azaltarak memnuniyetini azaltabildiği bulunmuştur. Son olarak çalışanların“referans asgari ücretlerinin”aşağısında ve yukarısında memnuniyetin anlamlı şekilde farklılaştığı ve Kahneman ve Tversky'nin Beklenti Teorisine uygun şekilde referans noktasının yukarısında memnuniyet artışının sınırlı kaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been a quarter century since behavioral economics promoted to a leading role from its previous supporting role in neoclassical economics. However especially in labor economic analyses in Turkey its use has remain limited and this has been the main motivation to work-out this thesis. Behavioral labor economics differ from mainstream neoclassical labor analysis in many ways. Il the first part these differences are explained, then some major behavioral biases in labor markets are summoned. Behavioral biases can be classified in many different ways. However because of his seminal position in this sub field and wide use the classification of DellaVigna(2009) is preferred in this thesis. Individuals can deviate from rational decisions either via nonstandard preferences, via nonstandard beliefs, or via nonstandard decision making. The thesis lays on by explaining these deviations in labor markets and then by constructing their mechanisms. After the development of the theory of behavioral labor economics, during the last decade the labor economists and nudge teams worked together do found policies to increase the labor market efficiency. These polices are summed in the fourth part of the thesis. Although labor markets contenders in Türkiye collect sufficient data about labor markets. Their modern behavioral analysis remained limited because of many factors. This thesis uses real minimum wage indices, institutional inflation deviations and variances to regress workers commitment with fairness concerns in an inflationary medium.