Erzurum Ambaralan Köyü kavram alanları ile ilgili söz varlığı (İnceleme-metin-dizin)
Vocabulary about Erzurum Ambaralan Village concept areas (Research-text-directory)
- Tez No: 954200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ağızlar, yazı diline oranla daha fazla söz varlığına sahiptir. Böylelikle dil araştırma ve incelemelerinde önemli bir bilgi kaynağı durumundadır. Çünkü ağızlarda tespit edilen sözcük ve ifadelerle; dilin hangi dillerden ne şekilde ve ne oranda etkilendiği, sözcüklerin zaman içerisinde uğradığı ses, şekil ve anlam farklılıkları, önceki dönemlerde kullanılan fakat günümüzde kullanılmayan arkaik sözcükler tespit edilebilir. Ağız çalışmalarının Türk Dili üzerine öneminden yola çıkarak bu çalışmada, Erzurum Ambaralan Köyü ağzı temel alınmıştır. Köy ağzında bulunan söz varlığı, anlamları bakımından belirlenen kavram alanlarına göre sınıflandırılmıştır. Ağızlarda bulunan söz varlığının tespiti bakımından bu tür çalışmalar önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü bu araştırmalar, Türkçenin kavramlaştırma gücünü ve kavramlaştırma sürecinde kullandığı anlatım yollarını ortaya koymaktadır. Bölgesel konuşma şekilleri çeşitli sebeplerle değişmekte ve unutulmaya yüz tutmaktadır. Bu sebeple ağızlardan derlenen sözcükler yazıya aktarılmalıdır. Bu çalışmada, araştırma bölgesinde yapılan derlemeler sonucunda Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan Derleme Sözlüğü' ne söz varlığı konusunda katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma malzemesini, saha araştırması sırasında ses kayıt cihazıyla alınan ses kayıtları ve tutulan notlar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dialects have more word presence than written language. Thus, it is an important source of information in language research and examination. Because with the words and expressions detected in the dialects; which languages the language is affected by, how and at what extent, the differences in sound, shape and meaning of the words over time, the archaic words used in previous periods but not used today can be determined. Based on the importance of oral studies on the Turkish Language, the Erzurum Ambaralan Village dialect was taken as a basis in this study. The presence of words in the dialects of the neighbourhood is classified according to the concept areas determined in terms of their meanings. Such studies play an important role in the detection of the presence of words in the mouths. Because these researches, reveal the power of conceptualisation of Turkish and the ways of expression it uses in the conceptualisation process. Local ways of speaking change for various reasons and are on the verge of oblivion. For this reason, the words compiled from the dialects should be transferred to the text. In this study, it was aimed to contribute to The Collection Dictionary prepared by the Turkish Language Institution as a result of the compilations made in the research area. The study material consists of sound recordings and notes kept with the sound recorder during the field research.