Üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir bilinç düzeylerinin ölçülmesi: Kayseri ili örneği
Measuring the sustainable consciousness levels of university students: The case of Kayseri province
  1. Tez No: 954201
  2. Yazar: MUHAMMET TAHA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sürdürülebilir bilinç kavramının zeminini oluşturan temel faktör beyin aktiviteleridir. Çevre sorunları yalnızca ekonomik ya da toplumsal olmayıp içerisinde birçok boyut barındırdığından sadece çevresel olaylara odaklanmanın yeterli olmayacağı, çevre bilinci ile birlikte sürdürülebilirlik bilincinin de artırılması gerektiği savunulmaktadır. Çevre, canlıların yaşamakta olduğu ortama denir. İnsanoğlu varoluşundan bu yana çevreye ihtiyaç duymuş ve temel ihtiyaçlarını doğadan karşılamışlar, hatta doğaya dahi hakim olmaya çalışmışlardır. Nüfusun artmasıyla birlikte doğal kaynaklar hem fazla ölçüde kullanılmış hem hızla tüketilmeye başlanmıştır. Bu durum ekosistemin dengesini bozmaya ve atık maddelerin de çoğalmasına sebep olmuştur. En önemlisi doğal kaynakların daha fazla tüketilmesi, endüstrileşme ve sanayileşmenin artmasıyla başlamış ve tıp alanındaki gelişmeler tüketimin çeşitliliğini artırmış ve insanlarda kanser gibi birçok hastalık yaygınlaşmaya başlamıştır. Çevre sorunları ne kadar artarsa artsın çözümün temelinde yine insan faktörü vardır. Sürdürülebilir kalkınma ise gelecek nesillerin temel doğal kaynaklarını yok etmeden, şu anki neslin ihtiyaçlarını karşılamayı sağlayabilmek olarak tanımlanabilir. Bu çalışmanın amacı, Kayseri'de bulunan üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin sürdürülebilir bilinç düzeylerinin ölçülmesidir. Bu amaç doğrultusunda nicel bir veri toplama yöntemi olan anket tekniği uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The fundamental factor that forms the basis of sustainable awareness is brain activities. Since environmental issues encompass various dimensions beyond just economic or social aspects, it is argued that focusing solely on environmental events is not sufficient. It is advocated that sustainability awareness should be increased along with environmental consciousness. Environment refers to the habitat in which living beings exist. Humans have needed and met their basic needs from nature since their existence and have even tried to dominate nature. With the increase in population, natural resources have been both excessively used and rapidly depleted. This situation has disrupted the balance of ecosystems and led to an increase in waste materials. Most importantly, the excessive consumption of natural resources began with industrialization and increased industrialization, and developments in the field of medicine have increased the diversity of consumption and led to the spread of many diseases such as cancer among people. No matter how much environmental problems increase, the human factor remains at the core of the solution. Sustainable development can be defined as meeting the needs of the current generation without destroying the basic natural resources of future generations. The purpose of this study is to measure the sustainable awareness levels of students studying at universities in Kayseri. For this purpose, the survey technique, which is a quantitative data collection method, will be applied.