Orta anadolu'da dağılım gösteren gobio cuvier, 1816 türlerinin revizyonu
Taxonomic rezision of gobio curvier, 1816 species distributed in central anatolia
  1. Tez No: 954205
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇEBİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BAYÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, Orta Anadolu'da dağılım gösteren Gobio Cuvier, 1816 cinsine ait türler (Gobio fahrettini, Gobio gymnostethus, Gobio hettitorum, Gobio insuyanus, Gobio intermedius ve Gobio microlepidotus) taksonomik açıdan incelenmiştir. Türlere ait bireyler SAMUS 1000 model taşınabilir elektro şoker cihazı ile 2006-2017 yılları arasında toplanmış ve %5'lik formaldehit çözeltisinde muhafaza edilmiştir. Daha sonra Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Zooloji Koleksiyonunda (FFR) muhafaza edilmiştir. Morfolojik karşılaştırmalar sonucu, bu türlerden Gobio fahrettini ve Gobio intermedius türlerinin geçerli tür olduğu, Gobio gymnostethus ve Gobio insuyanus türleri arasında morfolojik olarak belirgin bir farklılık tespit edilmediği için, iki türün birbirleri ile sinonim olabileceği, yine Gobio hettitorum ve Gobio microlepidotus türleri içinde tür bazında bir farklılık tespit edilemediği için bu iki türün de birbirleri ile sinonim olabileceği düşünülmektedir. Bu tez çalışması ile elde edilen veriler, türlerin taksonomik pozisyonlarının tam olarak anlaşılabilmesi için fazla sayıda bireyin inceleneceği ve daha kesin sonuçlar için moleküler ve morfolojik olarak daha ileri düzeyde çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, species belonging to the genus Gobio Cuvier, 1816 distributed in Central Anatolia (Gobio fahrettini, Gobio gymnostethus, Gobio hettitorum, Gobio insuyanus, Gobio intermedius and Gobio microlepidotus) were examined taxonomically. Individuals belonging to the species were collected with a SAMUS 1000 model portable electroshock device between 2006-2017 and preserved in the Recep Tayyip Erdoğan University Zoology Collection (FFR). As a result of morphological comparisons, it was determined that Gobio fahrettini and Gobio intermedius were valid species. Since no significant morphological difference was detected between Gobio gymnostethus and Gobio insuyanus, it is thought that the two species may be synonymous with each other. Since no species-based difference was detected between Gobio hettitorum and Gobio microlepidotus, it is thought that these two species may be synonymous with each other. The data obtained in the study revealed the need for molecular and morphologic studies.