Determinants of commercial banks performance in Ghana and Türkiye: An application of CAMELS model
Gana ve Türkiye'deki ticari bankaların performans belirleyicileri: CAMELS modelinin uygulaması
- Tez No: 954206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tez, Gana ve Türkiye'deki ticari bankaların performansını belirleyen faktörleri, CAMELS çerçevesini (Sermaye Yeterliliği, Varlık Kalitesi, Yönetim Etkinliği, Kazanç Kalitesi, Likidite ve Duyarlılık) ve enflasyon, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) ve mülkiyet yapısı gibi makroekonomik göstergeleri kullanarak analiz etmektedir. 2013–2022 yıllarına ait verilerden faydalanılarak karma bir yöntem yaklaşımıyla yürütülen çalışmada, iki ülkeye ait 20 ticari bankanın finansal raporları incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Gana'da varlık kalitesi, likidite ve enflasyonun Varlık Getirisi (ROA) üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu, ancak makroekonomik değişkenlerin Özsermaye Getirisi (ROE) üzerindeki etkilerinin daha az belirgin olduğunu göstermektedir. Türkiye'de ise finansal göstergeler genellikle istikrarlı bir bankacılık ortamını işaret ederken, kârlılık ve risk metriklerinde belirgin bir değişkenlik gözlemlenmiştir. Çalışma, risk yönetimi, finansal okuryazarlık ve bankaların istikrarını ve performansını artırmaya yönelik özel politikaların önemini vurgulamaktadır. Öneriler arasında finansal okuryazarlık programlarının genişletilmesi, sistemik risklerin ele alınması ve finansal kapsayıcılık ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için düzenleyici iş birliğinin teşvik edilmesi bulunmaktadır. Bu araştırma, bankacılık performansına ilişkin küresel anlayışa katkıda bulunarak, politika yapıcılar, finansal kurumlar ve akademisyenler için pratik ve teorik bilgiler sunmaktadır. Ayrıca CAMELS modelinin, farklı ekonomik bağlamlarda bankacılık sistemlerini değerlendirmede ve karşılaştırmada uygulanabilirliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis analyzes the determinants of commercial bank performance in Ghana and Turkiye, employing the CAMELS framework (Capital adequacy, Asset quality, Management efficiency, Earnings quality, Liquidity, and Sensitivity) alongside macroeconomic indicators such as inflation, GDP, and ownership structure. Through a mixed-method approach utilizing data from 2013–2022, the study examines financial reports of 20 commercial banks across the two nations. Key findings demonstrate that asset quality, liquidity, and inflation significantly affect Return on Assets (ROA) in Ghana, while macroeconomic variables have less pronounced effects on Return on Equity (ROE). In Turkiye, financial indicators suggest a generally stable banking environment, yet substantial variability exists in profitability and risk metrics. The study emphasizes the importance of risk management, financial literacy, and tailored policies to enhance the stability and performance of banks. Recommendations include expanding financial literacy programs, addressing systemic risks, and fostering regulatory collaboration to ensure financial inclusivity and sustainable growth. This research contributes to the global understanding of bank performance, offering practical and theoretical insights for policymakers, financial institutions, and academics. It underscores the CAMELS model's applicability in assessing and comparing banking systems across diverse economic contexts.