Assessment of cephalometric analysis using geometric morphometrics
Geometrik morfometri kullanılan sefalometrik analizin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 95422
  2. Yazar: AHMET ÇAĞATAY YILMAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET GEOMETRİK MORFOMETRI KULLANILAN SEFALOMETRİK ANALİZİN DEĞERLENDİRİLMESİ Sefalometrik analiz ortodontistler tarafından diş ve çenelerdeki bozuklukların tanı ve tedavisinde kullanılır. Geometrik morfometri, analiz edilen özniteliklerin tüm geometrisini hesaba alan, morfometride yeni bir yaklaşımdır ve sefalometrik analiz amaçlı kullanılabilir. Bu çalışmada, III. Sınıf çene bozuklukları olan tedavi edilmiş ve edilmemiş çocuklardan oluşsan gruplardaki alt çene ve üst çenedeki şekil değişikliklerinin tanımlanmasında Procrustes Çakıştırma ve İnce-Plaka Kobra Analizi kullanılmıştır. Kontrol ve tedavi süreleri başında ve sonunda alınan sefalogramlar üzerindeki nirengi noktaları ortodontist tarafından belirlenmiştir. Grup ortalamaları istatiksel açından anlamlı fark göstermektedir. İnce-plaka kobralar ile tedavi ya da kontrol sırasındaki şekil değişikliği devamlı bir bozunum olarak gösterilmiştir. Bozunum, dönüşüm ızgaraları, vektör alanları, renkli yüzeyler ile gösterilen birbirine geometrik olarak dik kısımlara ayrılmıştır. Ortodontistin bunları incelemesiyle ortodontik bulgular elde edilmiştir. Görsel gösterimler ile şekli tüm olarak inceleyebilmek bu yöntemlerin en önemli ve yararlı özellikleridir. Ancak aradeğerleme ile elde edilen bozunumlar tatmin edici bulunmamıştır, çevrit ve gri seviye bilgileri kullanılarak geliştirilmelidirler. Ayrıca farklı nirengi noktası sayısı ve düzenleşimleri denenmelidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ASSESSMENT OF CEPHALOMETRIC ANALYSIS USING GEOMETRIC MORPHOMETRICS Cephalometric analysis is used by orthodontists in diagnosis and treatment of malocclusions of teeth and jaws. Geometric morphometries is a new approach in mor phometries that take into account the whole geometry of the features analyzed and can be used for cephalometric analysis purposes. In this study Procrustes Superposition and Thin-Plate Splines Analysis are used in description of shape changes of maxilla and mandible of treated and non-treated groups of children with Class III malocclusion. The landmarks on cephalograms taken at the beginning and end of the intervals of control and treatment, are determined by an orthodontist and submitted to analyses. The group means are found to be statistically significantly different. Thin-plate splines is used to describe the shape change during control or treatment as a continuous deformation. The deformation is decomposed into geometrically orthogonal components represented by transformation grids, vector fields, colored surfaces. After inspection of the orthodontist, the orthodontical comments and conclusions are obtained. Visual representations and the ability to handle the whole shape are the most important and useful properties of these methods. However the deformations obtained using interpolations are found to be non-satisfactory, they should be enhanced using outline and gray-scale information. Different landmark numbers and configurations should be studied. ^jWTP.fPVAN «**?***.“”*"??