İki kere farklı öğrenciler hakkında geliştirilen farkındalık programının özel eğitim öğretmen adaylarının bilgi, farkındalık ve öz yeterlik düzeyleri üzerindeki etkililiği
The effectiveness of an awareness program developed on twice exceptional students on the knowledge, awareness, and self efficacy levels of pre-service special education teachers
  1. Tez No: 954211
  2. Yazar: FATMA ÖZEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET DAVUT GÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, geliştirilen İki Farklı Öğrenciler Hakkında Farkındalık Programının özel eğitim öğretmen adaylarının iki kere farklı bireyler hakkında bilgi, farkındalık ve öz-yeterlik düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. İki kere farklılık kavramı, literatürde görece yeni bir kavram olup bu konudaki çalışmalar henüz sınırlı sayıdadır. Özellikle Türkiye'de iki kere farklı bireylerin eğitimi, ihtiyaçları ve desteklenmesiyle ilgili araştırmaların sayısı az olmakla birlikte son yıllarda artış göstermektedir. Bu bağlamda yapılan bu çalışma hem literatürdeki bu boşluğu doldurması hem de İKF bireylerin eğitimsel ve psikososyal ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırma, uygulayıcılara, eğitimcilere ve politika yapıcılara yol gösterici olabilecek nitelikte özgün ve değerli bilgiler sunduğu düşünülmektedir. Araştırma deseni olarak 2x2 ön test- son test deney ve kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören, amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 15 deney, 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Uzman görüşleri alınarak 6 oturumdan oluşan bir program geliştirilmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak İki Kere Farklı Öğrenciler Öğretmen Bilgi Testi, İki Kere Farklı Öğrenciler Öğretmen Öz yeterlik Ölçeği, İki Kere Özel Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Test ve ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 21 paket programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiş ve ardından sonuçlar yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda deney grubunun bilgi son test puanının (𝑥̅= 10,00) ön test puanından (𝑥̅= 7,87) anlamlı olarak daha yüksek olduğu aynı zamanda deney grubunun son test puanı (𝑥̅= 10,00) kontrol grubu bilgi testi son test puanından (𝑥̅= 8,20) anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Diğer ölçekten alınan sonuçlara göre deney grubunun öz-yeterlilik son test puanı (𝑥̅= 52,87) ön test puanından (𝑥̅= 33,93) anlamlı olarak daha yüksek olduğu ve yine deney grubunun öz-yeterlilik son test puanı (𝑥̅= 52,87) kontrol grubu öz-yeterlilik son test puanından (𝑥̅= 43,33) anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. Son olarak deney grubunun farkındalık son test puanı (𝑥̅= 67,93) ön test puanından (𝑥̅= 56,00) anlamlı olarak daha yüksek olduğu aynı zamanda deney grubunun farkındalık son test puanı (𝑥̅= 67,93) kontrol grubu farkındalık son test puanından (𝑥̅= 53,27) anlamlı olarak daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre programın özel eğitim öğretmen adaylarının bilgi, özyeterlik ve farkındalık düzeylerini olumlu anlamda etkilediği görülmüş ve uygulanmış olan program yeterli, yararlı ve uygun olarak değerlendirilmiştir. Bu sonuçlardan hareketle iki kere farklı öğrenciler hakkında farklı gruplarda (eğitimciler, aile, toplum vb.) bu ve benzeri çalışmaların farkındalık oluşturmak adına etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda farkındalık programı; öğretmen adaylarının İKF bireyleri tanıma, gözlemleme, uygun müdahale yöntemleri geliştirme ve farklılaştırılmış öğretim stratejileri uygulama yeterliklerini artırdığı düşünülebilir. Ayrıca, öğretmenlerin empati ve kapsayıcı yaklaşım geliştirme süreçlerini desteklemekte, mesleki öz-yeterlik algılarını güçlendirmektedir. Farkındalık programı yoluyla edinilen bu kazanımlar, İKF öğrenciler için daha etkili, duyarlı ve bütüncül eğitim ortamlarının oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of the Awareness Program about Twice exceptional students on the knowledge, awareness and self-efficacy levels of special education teacher candidates about twice exceptional individuals. The concept of twice exceptionality is relatively new in the literature, and the number of studies addressing this topic remains limited. Particularly in Türkiye, research focusing on the education, needs, and support of twice-exceptional individuals is scarce, although there has been a noticeable increase in recent years. In this context, the present study holds significant importance as it aims to fill this gap in the literature and contribute to a more comprehensive understanding of the educational and psychosocial needs of twice-exceptional individuals. A 2x2 pre-test-post-test experimental and control group experimental design was used as the research design. The study group of the research consists of a total of 30 teacher candidates, 15 in the experimental and 15 in the control group, who are studying in the Special Education Teaching Department in the 2024-2025 academic year and were determined by the purposeful sampling method. The Awareness Program about Twice exceptional Students consisting of 6 sessions was developed by obtaining expert opinions. In the research, Twice exceptional Students Teacher Knowledge Test, Twice exceptional Students Teacher Self-efficacy Scale, Twice Special Awareness Scale were used as measurement instruments. The data obtained from the tests and scales were statistically analyzed with the SPSS 21 package program and then the results were interpreted. According to the results obtained, it was found that the posttest score (x= 10.00) of the experimental group from the knowledge test was significantly higher than the pretest score (x= 7.87), and the posttest score (x= 10.00) of the experimental group was significantly higher than the posttest score (x= 8.20) of the control group. According to the results obtained from the other scale, it was found that the self-efficacy posttest score (x= 52.87) of the experimental group was significantly higher than the pretest score (x= 33.93), and again the self-efficacy posttest score (x= 52.87) of the experimental group was significantly higher than the self-efficacy posttest score (x= 43.33) of the control group. Finally, it was concluded that the awareness posttest score of the experimental group (x= 67.93) was significantly higher than the pretest score (x= 56.00) and the awareness posttest score of the experimental group (x= 67.93) was significantly higher than the awareness posttest score of the control group (x= 53.27). According to these results, it was evaluated that the program positively affected the knowledge, self-efficacy and awareness levels of the special education teacher candidates and the implemented program was sufficient and useful. Based on these results, it is thought that this and similar studies can be effective in raising awareness in different groups (educators, family, society, etc.) about twice different students. In this context, the awareness program can be considered to enhance pre-service teachers' competencies in recognizing twice-exceptional individuals, observing their needs, developing appropriate intervention methods, and applying differentiated instructional strategies. Furthermore, it supports teachers in cultivating empathy and inclusive approaches, while also strengthening their perceptions of professional self-efficacy. The gains achieved through the awareness program contribute to the creation of more effective, responsive, and holistic educational environments for twice-exceptional students.