İngiltere ve Türkiye'de yüksek öğrenim sürecindeki Arnavut öğrencilerin motivasyonlarını ve karşılaştıkları zorlukları keşfetmek
Exploring the motivation and challenges of Albanian students in the higher education process in the UK and Turkey
  1. Tez No: 954215
  2. Yazar: FLORA BUSHATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÖKTUNA YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Küreselleşme, birçok genci yurtdışında daha kaliteli yükseköğrenim almaya yönlendirmektedir. Arnavut gençler de bu küresel olgudan etkilenmekte ve çeşitli itici-çekici faktörlerle ülkelerini terk ederek yurtdışında eğitim arayışına girmektedir. Bu gençlerin farklı ev sahibi ülkelerdeki motivasyonlarını ve deneyimlerini karşılaştıran araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışma, Türkiye ve İngiltere'deki Arnavut gençlerin motivasyonlarını, karşılaştıkları zorlulukları ile mezuniyet sonrası planlarını analiz ederek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında nitel bir yöntem kullanarak yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla Türkiye'deki 20 ve İngiltere'deki 19 Arnavut öğrenciyle görüşülmüştür. Araştırma sonuçları, Arnavut gençlerinin, daha kaliteli eğitim ve yaşam standartları için yurtdışına yöneldiğini göstermektedir. Akademik yolculukları boyunca bu öğrenciler, uyum zorlukları ve bazı durumlarda kültür şoku da dahil olmak üzere çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Bununla birlikte, nihayetinde başarılı bir uyum süreci ve kişisel gelişim sağlamaktadırlar. Ancak bu deneyimlerin, Arnavutluk'taki mevcut politik ve sosyoekonomik koşullarla birleştiğinde, bu öğrencileri anavatanlarından ittiği ve dönmek yerine yurt dışında kalma eğiliminde olmalarına neden olduğu tespit edilmektedir. Bu durum, nitelikli insan kaynağının ülke dışına çıkmasına, Arnavutluk'un devam eden beyin göçü olgusunun genişlemesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization is leading many young people to pursue higher quality higher education abroad. Albanian youth are also influenced by this global phenomenon and are leaving their countries to seek education abroad due to various push-pull factors. While existing research has explored student mobility, there remains a notable gap in studies examining the motivations and experiences of Albanian students specifically. Moreover, comparative analyses of their experiences across different host countries remain scarce. This study addresses this gap by investigating the motivations, challenges and post-graduation plans of Albanian students in England and Turkey. Using a qualitative methodology, semi-structured interviews were conducted with 20 Albanian students in Turkey and 19 in England. Findings of this research indicate that participants sought opportunities abroad primarily for better education and improved living standards. During their academic journeys, they faced various challenges, including adaptation difficulties and, in some cases, cultural shock. Despite these obstacles, most achieved successful adaptation and personal growth. However, their experiences, combined with persistent political and socio-economic conditions in Albania, have led many to favor remaining abroad after graduation rather than returning home. This situation contributes to Albania`s ongoing brain drain, where qualified human sources are forced out of the country.