Türkiye ve İngiltere ilköğretim 4 ve 5. sınıflar sosyal bilgiler dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
A competative analysis of the Turkish primary social studies curriculum for 4th and 5th grades The English studies curriculum to 4th and 5th levels
- Tez No: 229026
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, Türkiye İlköğretim 4 ve 5. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersi ÖğretimProgramı ile İngiltere 4 ve 5. Seviyeler Sosyal Bilgiler Öğretim Programı' nıkarşılaştırarak benzerlik ve farklılıklarını belirlemek üzere yapılmıştır. İngiltere' desosyal bilgiler dersi tarih, coğrafya ve vatandaşlık bilgileri dersi adı altındasunulmaktadır. Bu nedenle araştırmada üç derse ait öğretim programları incelenmiştir.Araştırmada, varolan bir durumu ortaya koyma amacı güdüldüğünden tarama modelikullanılmış, evren ve örneklem tayinine gidilmemiştir. Öğretim programları ve eğitimsistemleriyle ilgili bilgiler literatür taramasıyla, kütüphanelerden ve genel ağ ortamındanelde edilen belgelerden sağlanmıştır. Bu bilgiler ?belge çözümleme ( document analysis)? yöntemiyle değerlendirilerek araştırma için gerekli olan veriler elde edilmiştir.Hedefler ve konularla ilgili veriler seviye grupları baz alınarak tablolaştırılmış vekarşılaştırılmıştır. Eğitim durumlarıyla ilgili veriler içerik, nitelik, nicelik ve dersinişlenişine olan etkisi yönlerinde karşılaştırılmıştır. Sınama durumlarının karşılaştırılmasısürecindeyse eğitim sürecindeki değerlendirme sistemleri ve sınama araçlarıkarşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular alt problemlere göre yorumlanmıştır.Sonuç olarak iki ülkenin, içerik ve yönetim olarak birbirlerinden çok farklı eğitimsistemlerine sahip olduğu, İngiltere Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nın görece dahazengin ve esnek bir yapıya sahip olduğu ve Türkiye Sosyal Bilgiler ÖğretimProgramı'nın geliştirilmesinde ve uygulanmasında birtakım eksikliklerin mevcut olduğusaptanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ve değerlendirmeler ışığında,Türkiye'de genel eğitim sistemi problemleri ve sosyal bilgiler eğitim ve öğretimi ileilgili eksiklerin giderilmesi adına kapsamlı çözüm önerileri sunulmuştur.Anahtar SözcüklerEğitim, Sosyal Bilgiler Eğitimi, Öğretim Programı
Özet (Çeviri)
This research was done to state the like and unlike terms of the Turkish Primary SocialStudies Curriculum for 4th and 5th grades and the English Social Studies Curriculumfor 4th and 5th levels. In England, social studies subject is given by the name of history,geography and citizenship education. For this reason, the curricula of these three lessonswere examined in the research.The aim of the research was to present an existing situation, therefore, no populationand sample determination was done. The information related to the curricula andeducation systems were gathered from the documents found by review of literature vialibraries and internet, and evaluated by the use of ?document analysis? method to formuseful data. Data related to the instructional objectives and subjects were tabled due tothe levels. Data related to the educational events were compared due to the content,quality; quantity and effect to the course work. In the comparison process of assessmentevents, both evaluation systems and the assessment tools were compared. The findingswere implemented due to the problems stated in the research.As a conclusion, it is found that the general educational systems of the two countrieswere widely divergent in terms of standardized content and direction, the English SocialStudies Curriculum is relatively flexible and extensive, there are certain problems atdeveloping and applying the Turkish Social Studies Curriculum. Finally, using theprimary research results of the comparative study, a comprehensive set ofrecommendations is provided regarding general educational system issues as well asfilling-in the gaps in social studies education in Turkey.Key WordsEducation, Social Studies Education, Curriculum