Yapay zeka tabanlı öğrenme yönetim sistemlerinin pilot eğitimindeki etkileri üzerine bir inceleme
An analysis of the effects of artificial intelligence-based learning management systems on pilot training
  1. Tez No: 954232
  2. Yazar: GÜLER ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM ŞANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, yapay zeka tabanlı öğrenme yönetim sistemlerinin (AI-LMS) pilot eğitimi süreçlerine entegrasyonunu incelemektedir. Araştırmada, AI teknolojilerinin geleneksel pilot eğitimi yöntemleri üzerindeki etkileri; eğitim süresinin kısaltılması, öğrenme çıktılarına katkı sağlanması ve bireyselleştirilmiş eğitim imkânlarının geliştirilmesi açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca, simülasyon sistemlerinde yapay zeka destekli gerçek zamanlı geri bildirim ve senaryo çeşitliliğinin pilot adaylarının pratik yetkinliklerini nasıl artırdığı analiz edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılarak, sektördeki mevcut uygulamalar, literatür taramaları ve gelişmiş simülatör teknolojileri üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular, yapay zekanın pilot eğitiminde maliyetleri düşürdüğünü, erişimi kolaylaştırdığını ve performans izlemeyi derinleştirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, veri güvenliği, etik sorumluluklar ve insan-makine iş birliğine dair zorluklar da ortaya koyulmuştur. Tez, pilot eğitiminin geleceğinde insan faktörünün korunarak teknolojinin etkin kullanımına yönelik yeni eğitim modellerinin geliştirilmesi gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the integration of artificial intelligence-based learning management systems (AI-LMS) into pilot training programs. The study explores how AI technologies impact traditional training methods by shortening the duration of education, enhancing learning outcomes, and enabling personalized training approaches. It specifically evaluates the use of AI-supported simulation systems that provide real-time feedback and diverse scenarios to improve trainees' practical competencies. Using qualitative research methods, the study analyzes current industry practices, literature findings, and the role of advanced simulator technologies. The results indicate that AI contributes to reducing training costs, improving accessibility, and enhancing performance monitoring. However, challenges such as data privacy, ethical considerations, and the evolving dynamics of human-machine collaboration are also highlighted. The thesis concludes that the future of pilot training should focus on developing new education models that maintain the importance of the human factor while effectively incorporating advanced technologies.