Polifosfat bağlı selüloz ile sulardan kadmiyum (Cd2+) giderilmesi
Removal of cadmium (Cd2+) from water by polyphosphate modified-cellulose
- Tez No: 954231
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞERREF ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllardaki hızlı nüfus artışı, düzensiz kentleşme, sanayi tesislerinin çoğalması, enerji, su ve besin ihtiyacının artması ve aşırı tüketim gibi nedenler çevre kirliliği sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle ağır metal kirliliği toksisiteleri nedeniyle önemli bir sorundur. Değişik faaliyetler sonucu sulara karışarak su kirliliği oluşturan ağır metallerden kadmiyum iyonları (Cd²⁺), ciddi çevresel ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu çalışmada, polifosfat bağlı selüloz sorbenti hazırlanmış, karakterizasyonu yapılmış ve sulu çözeltilerden Cd2+ iyonlarının giderimine etki eden parametreler (optimum sorbent miktarı, başlangıç çözelti pH'ı, optimum temas süresi, başlangıç Cd2+ derişimi, sıcaklık ve yabancı iyon etkisi) incelenmiştir. Hazırlanan polifosfat bağlı selüloz sorbenti ile yapılan çalışmalar sonucunda optimum sorbent miktarı 0,05 g/ 25 mL, optimum çalışma pH'ı 6,0 olarak saptanmıştır. Denge çalışmaları verileri Langmuir ve Freundlich izoterm modellerinde kullanılmıştır. Polifosfat bağlı selüloz sorbenti üzerine Cd2+ sorpsiyonu, maksimum 18,02 mg/g sorpsiyon kapasitesi ile Langmuir izoterm modeline uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Hazırlanan sorbentin Cd2+ giderimi oldukça hızlıdır ve 1 dakika içinde Cd2+ giderimi denge durumuna ulaşmıştır. Kadmiyum yanında özellikle (+2) yüklü iyonların 20 kat fazla olduğu ortamda sorbentin giderim performansının azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, polifosfat bağlı selülozun kadmiyum iyonu sorpsiyonu sonrası, 0,1 M HCl ile kolayca rejenere edilebildiği için yeşil ve yenilenebilir bir sorbent olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, rapid population growth, unregulated urbanization, the increase in industrial facilities, and the rising demand for energy, water, and food as well as overconsumption have led to environmental pollution. Heavy metal pollution is a significant problem due to their toxicities. Cadmium ions (Cd2+), which contaminate water through various activities, cause serious environmental and health issues. In this study, a polyphosphate-bound cellulose sorbent was prepared and characterized. The parameters affecting the removal of Cd2+ ions from aqueous solutions (optimal sorbent amount, initial solution pH, optimum contact time initial Cd2+ concentration, temperature and interference of foreign ions) were investigated. The results of the studies with the prepared polyphosphate-bound cellulose sorbent showed that the optimal sorbent amount was 0,05 g/25 mL and the optimal working pH was 6,0. Equilibrium study data were used in Langmuir and Freundlich isotherm models. Cd2+ adsorption onto polyphosphate-bound cellulose sorbent conformed to Langmuir isotherm model with a maximum adsorption capacity of 18,02 mg/g being determined. The removal of Cd2+ by the prepared sorbent was quite fast and reached equilibrium within 1 minute. It was observed that in an environment where especially (+2) charged ions are 20 times more prevalent than cadmium ions, there is a decrease in the performance of the sorbent's removal. In addition, polyphosphate-bound cellulose was found to be a green and renewable sorbent as it can be easily regenerated with 0,1 M HCl.