Volkanik kül esaslı geopolimerlerin sulu ortamlara karşı direnci
Resistance of volcanic ash based geopolymer to aqueous environments
  1. Tez No: 954260
  2. Yazar: MERVE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Geopolimer bağlayıcılar, çevre dostu yapılarının yanı sıra erken yaşta yüksek dayanım, üstün yangın direnci ve asitlere karşı mükemmel dayanıklılık gibi özellikleriyle öne çıkmaktadır. Bu bağlayıcılarda volkanik kül gibi doğal puzolanların kullanımı, sürdürülebilirlik açısından son yıllarda özellikle önerilmektedir. Ancak volkanik kül esaslı geopolimer (VKGP) bağlayıcıların ıslak haldeki basınç dayanımları, kuru haldekine kıyasla önemli ölçüde daha düşüktür. Bu çalışmada, söz konusu dayanım farkının nedenleri araştırılmış ve bu farkı azaltmaya yönelik yöntemlerin (volkanik küle ön işlem uygulanması veya reaktif malzemelerle ikame) etkinliği değerlendirilmiştir. Ham volkanik kül, kalsine volkanik kül, alkali füzyon uygulanmış volkanik kül (iki farklı reçete), mekanik olarak aktive edilmiş volkanik kül ile volkanik külün uçucu kül, cüruf ve metakaolin ile %25 oranında değiştirilmiş halleri kullanılarak toplam sekiz farklı toz bağlayıcı ile sekiz ayrı VKGP harcı üretilmiştir. Harçların normal, ıslak ve kuru haldeki basınç dayanımları belirlenmiş; ayrıca normal su ve deniz suyunda uygulanan ıslanma–kuruma ile donma–çözülme döngülerine ve HCl ile H2SO4 asit saldırılarına karşı dayanıklılıkları değerlendirilmiştir. Sulu ortamlarda meydana gelen dayanım kayıpları, XRD, FTIR ve SEM-EDS analizleriyle araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, VKGP harçlarının ıslak haldeki dayanımlarının kuru haldekilere göre belirgin şekilde düşük olduğunu ve uygulanan ön işlemlerin bu durumu büyük ölçüde değiştirmediğini göstermiştir. Buna karşın, volkanik külün reaktif malzemeler ile kısmen ikame edilmesi, bu farkı önemli ölçüde azaltmıştır. Özellikle cüruf ve metakaolin kullanımı, VKGP harçların sulu ortamlara karşı dayanıklılığını yeterli seviyelere çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Geopolymer binders stand out not only for their environmentally friendly nature but also for their high early-age strength, excellent fire resistance, and remarkable durability against acids. The use of natural pozzolans such as volcanic ash in these binders has been particularly recommended in recent years due to sustainability considerations. However, the compressive strength of volcanic ash-based geopolymer (VKGP) binders in wet conditions is significantly lower than in dry conditions. This study investigates the underlying causes of this strength discrepancy and evaluates the effectiveness of two mitigation strategies: applying pre-treatment to volcanic ash or partially replacing it with reactive materials. Eight different VKGP mortars were produced using eight different powder binders: raw volcanic ash, calcined volcanic ash, two alkali-fused volcanic ash formulations, mechanically activated volcanic ash, and volcanic ash partially replaced (25% by weight) with either fly ash, ground granulated blast furnace slag, or metakaolin. The compressive strengths of the mortars were determined under normal, wet, and dry conditions. In addition, their resistance to water and seawater wetting–drying cycles, freezing–thawing cycles, and exposure to HCl and H2SO4 was assessed. Strength losses in aggressive aqueous environments were investigated using XRD, FTIR, and SEM-EDS analyses. The results showed that the compressive strength of VKGP mortars in wet conditions was noticeably lower than in dry conditions, and the applied pre-treatments had limited effect in reducing this gap. On the other hand, partial replacement of volcanic ash with reactive materials significantly decreased the strength difference. While the use of slag improved durability, metakaolin was found to be more effective in enhancing the resistance of VKGP mortars to aqueous environments.