Termal bariyer kaplamanın sıcak korozyon davranışının cmas (cao-mgo-al₂o₃-sio₂) camı metoduyla araştırılması
Investigation of the hot corrosion behavior of thermal barrier coating using cmas (cao- mgo- al₂o₃-sio₂) glass method
  1. Tez No: 1021560
  2. Yazar: MUSTAFA ERTOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH DÖLEKÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
CMAS (Kalsiyum-Magnezyum-Alümina-Silikat), yüksek sıcaklıklarda çalışan gaz türbin motorlarında ciddi hasarlara yol açabilen cam benzeri bir eriyik veya birikintidir. Bu yapı çöl kumu, volkanik kül, deniz tuzu ve yanmış kül gibi partiküllerin motor içerisine girmesiyle oluşur. Yüksek sıcaklıklarda eriyerek akışkan bir faza dönüşen CMAS, özellikle türbin kanatçıkları üzerinde bulunan termal bariyer kaplamalar (TBC) için önemli bir tehdit oluşturur. Eriyik haldeki CMAS, TBC'nin yapısına nüfuz ederek kaplama içerisine ilerler. Kaplama içerisinde gerilme oluşturarak çatlaklara neden olur. Bu çalışmada, nikel esaslı süper alaşım bir türbin kanatçığı üzerindeki termal bariyer kaplamanın CMAS etkisi altındaki davranışı incelenmiştir. Bu kapsamda, CMAS kompozisyonu üretilmiş, pelet formuna getirilerek numune yüzeylerine kontrollü biçimde uygulanmış ve ardından 1300°C'de değişken zaman aralığında gerçekleştirilen ısıl işlemler ile çalışma koşulları simülasyonu yapılmıştır. Çalışma kapsamında hazırlanan beş farklı numune karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Numuneler, stereo mikroskop, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) teknikleri ile karakterize edilmiştir. Ayrıca CMAS fritinin termal davranışı ısı mikroskobu ve DTA/TG analizleri ile değerlendirilmiştir. Yapılan incelemelerde, CMAS etkileşimine bağlı olarak kaplama yapısında meydana gelen mikro yapısal bozulmalar, elementel dağılımlar ve yüzey morfolojisindeki değişimler ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlar, 1300°C'de CMAS maruziyet süresinin artmasıyla birlikte hasar mekanizmasının kademeli olarak ilerlediğini göstermiştir. Özellikle 3 saatlik maruziyet sonunda kaplama sisteminin mikro yapısal ve kimyasal bütünlüğünü büyük ölçüde kaybettiği belirlenmiştir. CMAS'ın gözeneklere infiltrasyonu, YSZ fazının çözünmesi ve elementlerin metal alt tabakaya doğru taşınımı, kaplama performansını ve servis ömrünü sınırlayan temel faktörler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
CMAS (Calcium-Magnesium-Alumina-Silicate) is a glass-like melt or deposit that can cause serious damage in gas turbine engines operating at high temperatures. This structure forms when particles such as desert sand, volcanic ash, sea salt, and burnt ash infiltrate the engine. Melting at high temperatures and transforming into a fluid phase, CMAS poses a significant threat, particularly to thermal barrier coatings (TBCs) on turbine blades. Molten CMAS penetrates the porous structure of the TBC, infiltrating the coating and causing stress and cracking. This study investigates the behavior of a thermal barrier coating on a nickel-based superalloy turbine blade under the influence of CMAS. In this context, a CMAS composition was produced, pelleted, and applied to the sample surfaces in a controlled manner. Subsequently, operating conditions were simulated using heat treatments performed at 1300°C for varying time intervals. Five different samples prepared for this study were evaluated comparatively. The samples were characterized using stereomicroscopy, scanning electron microscopy (SEM), and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX). Furthermore, the thermal behavior of the CMAS frit was evaluated using heat microscopy and DTA/TG analyses. The investigations revealed microstructural degradation, elemental distributions, and surface morphological changes in the coating structure due to CMAS interaction. The results showed that the damage mechanism progressed gradually with increasing CMAS exposure time at 1300°C. In particular, it was determined that the coating system largely lost its microstructural and chemical integrity after 3 hours of exposure. CMAS infiltration into pores, dissolution of the YSZ phase, and transport of elements towards the metal substrate were identified as the main factors limiting coating performance and service life.