Diyabet tanısıyla izlenen adölesanların yaşamı anlamlandırma algıları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişki
The relationship between perceptions of meaning in life and healthy lifestyle behaviors of adolescents with diabetes
  1. Tez No: 954259
  2. Yazar: MERVE KARDEŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SARI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma, tip 1 diyabet tanısıyla izlenen adölesanların yaşamı anlamlandırma algıları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı korelasyonel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 15 Nisan-25 Aralık 2024 tarihleri arasında belirlenen kriterlerine uyan 120 adölesan oluşturmuştur. Araştırmaya başlamadan önce kurum, etik kurul izni ve adölesanlar ile ailelerinden yazılı onam alınmıştır. Veriler,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Yaşamda Anlam Ölçeği”ve“Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Bağımsız Guplar t testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi, Pearson korelasyon testi ve Basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Adölesanların yaş ortalaması 14,55±2,12 ve %55,8'i erkeklerden oluşmaktadır. Adölesanların Yaşamda Anlam Ölçeği toplam puan ortalaması 48,58±11,33, Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeği toplam puan ortalaması ise 121,14±17,89 olarak bulunmuştur. Tip 1 diyabet tanısıyla izlenen adölesanların Yaşamda Anlam Ölçeği toplam puanı ile Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a descriptive correlational design to determine the relationship between the perceptions of meaning in life and healthy lifestyle behaviors of adolescents diagnosed with type 1 diabetes. The study sample consisted of 120 adolescents who met the determined criteria between April 15 and December 25, 2024. Before starting the research, institutional and ethics committee approvals and written consent were obtained from the adolescents and their families. Data were collected using the“Descriptive Characteristics Form,”“Meaning in Life Scale,”and“Adolescent Lifestyle Scale”via face-to-face interviews. In evaluating the data, Independent Groups t-test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test, Pearson correlation test, and Simple linear regression analysis were used. The mean age of the adolescents was 14.55±2.12, and 55.8% were male. The total mean score of the adolescents on the Meaning in Life Scale was 48.58±11.33, and the total mean score of the Adolescent Lifestyle Scale was 121.14±17.89. A moderate positive correlation was found between the total score of the Meaning in Life Scale and the total score of the Adolescent Lifestyle Scale in adolescents diagnosed with type 1 diabetes.