Örgütlerde yenilik yönetiminin iş performansına etkisinde dönüşümcü liderlik davranışının aracı rolü
The mediating role of transformational leadership behavior in the effect of innovation management on job performance in organizations
  1. Tez No: 954276
  2. Yazar: CEMALETTİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, dönüşümcü liderlik davranışlarının örgütlerdeki yenilik yönetimi süreçlerine ve bu süreçlerin iş performansı üzerindeki etkilerine olan katkısını incelemektir. Araştırmada, dönüşümcü liderlik davranışlarının yenilik yönetimi üzerindeki etkisi ve bu etkinin iş performansına yansıması analiz edilmiştir. Ayrıca, dönüşümcü liderliğin bu ilişkide aracı bir rol üstlenip üstlenmediği değerlendirilmiştir. Değişkenlere ait alt boyutların iş performansı üzerindeki etkileri ile demografik farklılıklar da incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli benimsenerek oluşturulan araştırma modeli kapsamında Antalya'nın Alanya ilçesindeki 4 ve 5 yıldızlı otellerde görev yapan yöneticiler ve çalışanlardan 523 geçerli anket yoluyla veri toplanmıştır. Veriler SPSS 27 ve Process Macro 4.2 ile analiz edilmiştir. Bulgular, yenilik yönetiminin iş performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunduğunu; dönüşümcü liderliğin hem yenilik yönetimini hem de iş performansını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca dönüşümcü liderliğin, yenilik yönetiminin iş performansı üzerindeki etkisinde kısmi aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, dönüşümcü liderlik davranışlarının liderlik ve yenilik yönetimi etkileşiminde stratejik bir aracı işlevi olduğunu ortaya koymaktadır. Uygulama açısından, özellikle orta kademe yöneticilerin dönüşümcü liderlik becerilerinin geliştirilmesi ve çalışan katılımını teşvik eden yapısal mekanizmaların oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the impact of transformational leadership behaviors on innovation management processes within organizations and how these processes affect job performance. The study analyzes the influence of transformational leadership on innovation management and its reflection on job performance. It also investigates whether transformational leadership plays a mediating role in this relationship. Additionally, the effects of sub-dimensions of the variables on job performance and differences based on demographic characteristics were explored. Adopting a relational survey model, the research was conducted on employees and mid- and lower-level managers working in 4- and 5-star hotels located in Alanya, Antalya. Data were collected through 523 valid questionnaires and analyzed using SPSS 27 and the Process Macro 4.2 plugin. Findings revealed that innovation management has a significant positive effect on job performance, and transformational leadership positively influences both innovation management and job performance. Moreover, it was determined that transformational leadership partially mediates the effect of innovation management on job performance. These results demonstrate the strategic mediating role of transformational leadership in the interaction between leadership and innovation processes. From a practical perspective, it is recommended to improve transformational leadership skills, particularly among middle-level managers, and to establish structural mechanisms that encourage employee participation.