Farklı koşullar altında deforme olmuş esnek kaplamalı yollarda nümerik yaklaşım analizi
Numerical approach analysis of deformed flexible pavement roads under different conditions
  1. Tez No: 954282
  2. Yazar: SALEM ABDOUL AZIZ SALEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir üstyapı yapısını tasarlamak için mühendisin, üstyapı yapısını doğru bir şekilde boyutlandırmak için kullanacağı tasarım türü gibi belirli kriterlere uyması gerekmektedir. Esnek, kompozit ve rijit kaplamalar gibi farklı kaplama yapısı türleri vardır. Her üstyapı, katmanlar ve malzemeler açısından kendi şekline sahiptir ve her üstyapı, yükleri en üstten son katmana iletmek için farklı katmanlardaki yükleri dağıtmanın kendi yoluna sahiptir. Bir üstyapı yapısı, çatlaklar (boyuna ve enine), tekerlek izi, çatlama vb. gibi farklı deformasyonlara sahip olabilmektedir. Bu tez çalışmasında dikkate alınan yöntem sonlu elemanlar yöntemidir, ANSYS yazılımı kullanılmıştır ve günümüz yollarının çoğunlukla esnek kaplamalar olması nedeniyle esnek bir kaplama yapısı dikkate alınmıştır. Üstyapı 5000x5000x5000 mm boyutlarında olup, farklı katmanlara (Binder, bitümlü temel, temel, ve Alt temel) sahiptir ve her katman kendi mekanik özelliklerine ve kalınlığına sahiptir. Esnek üstyapının deformasyon karşısındaki davranışını incelemek için aşınma tabakasında bir deformasyon göz önünde bulundurulmuştur (tabaka boyunca 25 mm). Kaplamaya farklı sıcaklıklar (-10 ve 15°C) ve tek bir basınç (0,700 MPa) uygulanmıştır. Çalışma, sıcaklık ve trafik yüklerinin kaplama deformasyonunda çok önemli bir rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In order to design a pavement structure, the engineer needs to adhere to certain criteria, such as the type of design to use in order to size the pavement structure correctly. There are different types of pavement structures such as flexible, semi-rigid and rigid pavements. Each pavement has its own shape in terms of layers and materials, and each pavement has its own way of distributing loads in different layers to transmit loads from the top to the final layer. A pavement structure can have different deformations such as cracks (longitudinal and transverse), rutting, cracking, etc. The method considered in this thesis is the finite element method, ANSYS software is used and a flexible pavement structure is considered since today's roads are mostly flexible pavements. The pavement has dimensions of 5000x5000x5000x5000 mm and has different layers (binder, bituminous base, base, and sub-base) and each layer has its own mechanical properties and thickness. In order to study the behaviour of the flexible pavement against deformation, a deformation of the wearing course was considered (25 mm along the course). Different temperatures (-10 and 15°C) and a single pressure (0.700 MPa) were applied to the pavement. The study showed that temperature and traffic loads play a very important role in pavement deformation.