Dijital kentsel ikizler ve metaverse bağlamında akıllı eko-kentler için yeni paradigmalar
New paradigms for smart eco-cities in the context of digital urban twins and metaverse
- Tez No: 954281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, akıllı eko-şehir tasarımında dijital kentsel ikizler ile metaverse entegrasyonunun sunduğu fırsatları incelemektedir. Dijital kentsel ikizler, kentlerin fiziksel bileşenlerini sanal ortamda yansıtan ve gerçek zamanlı veri akışıyla güncellenen dijital modellerdir. Metaverse ise sanal ve artırılmış gerçeklik ortamlarını içeren, kullanıcı etkileşimine dayalı bir dijital evrendir. Bu iki teknolojinin birleşimi, akıllı eko-şehirlerin daha verimli, sürdürülebilir ve kullanıcı odaklı bir şekilde planlanmasına imkân tanımaktadır. Çalışmanın temel amacı, bu teknolojileri kent, tasarım ve planlama bağlamında analiz ederek Türkiye için uygulanabilir model önerilerini sunmaktır. Dijitalleşmenin mimarlık ve şehir planlamasında sunduğu yenilikçi çözümleri değerlendirirken veri güvenliği, kullanıcı deneyimi, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik gibi kritik konuları da ele almaktadır. Araştırma betimsel ve keşifsel yöntemlerle yürütülmüştür. Literatür taramasıyla dijital kentsel ikizler ve metaverse teknolojilerinin teorik çerçevesi oluşturulmuş; uluslararası ölçekte başarılı dijital ikiz projeleri incelenmiştir. Helsinki 3D+, Virtual Singapore, Şangay Dijital İkizi, New South Wales (Sydney) Dijital İkizi, Dubai Dijital İkizi ve Seul Dijital İkizi gibi örneklerin detaylı analizleri yapılmış, bu doğrultuda Türkiye için stratejik model önerisi sunulmuştur. Bu çalışma, dijital dönüşüm sürecinde mimarlık ve kent planlamasına önemli katkılar sunabilecek bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the opportunities offered by digital urban twins and metaverse integration in smart eco-city design. Digital urban twins are digital models that reflect the physical components of cities in a virtual environment and are updated with real-time data flow. The metaverse is a digital universe based on user interaction, including virtual and augmented reality environments. The combination of these two technologies enables smart eco-cities to be planned in a more efficient, sustainable and user-oriented manner. The main purpose of this study is to analyze these technologies in the context of urban design and planning and to propose applicable models for Turkey. While evaluating the innovative solutions offered by digitalization in architecture and urban planning, it also addresses critical issues such as data security, user experience, energy efficiency and sustainability. The research was conducted through descriptive and exploratory methods. The theoretical framework of digital urban twins and metaverse technologies was created through a literature review; successful digital twin projects on an international scale were analyzed. Detailed analyses of examples such as Helsinki 3D+, Virtual Singapore, Shanghai Digital Twin, New South Wales (Sydney) Digital Twin, Dubai Digital Twin and Seoul Digital Twin have been made and strategic model proposal for Turkey have been presented. This study is a resource that can make significant contributions to architecture and urban planning in the digital transformation process.