Farklı seviyelerde azaltılmış amino asit içeren rasyonlara multienzim ilavesinin yumurta tavuklarında performans, yumurta kalitesi, kemik özellikleri, sindirim sistemi gelişimi ve besin madde sindirilebilirliğine etkisi
Effect of multienzyme supplementation to diets containing different levels of reduced amino acids on performance, egg quality, bone characteristics, digestive system development and nutrient digestibility in laying hens
  1. Tez No: 954290
  2. Yazar: BARIŞCAN CURABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, 30 haftalık yaşta beyaz yumurtacı tavuklarda, enzim ilaveli ve ilavesiz sindirilebilir lisin seviyeleri azaltılmış ve ideal aminoasit (AA) konseptine dayalı olarak, enzim takviyesi ile ve enzim takviyesi olmadan formüle edilmiş rasyonların performans, yumurta kalitesi, kemik biyomekanik özellikleri, ince bağırsak histomorfolojik özellikleri, sekum mikroorganizma populasyonu, sekum uçucu yağ asitleri ile ileal besin madde sindirilebilirliğine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Denemede toplam 144 adet 30 haftalık yaşta Super Nick hattı yumurta tavuğu kullanılmıştır. Araştırma 6 farklı muamele grubunda tesadüf parselleri deneme planına göre 8 tekerrürlü olarak yürütülmüş ve her birinde 3 adet tavuk bulunan toplam 48 alt grupta yürütülmüştür. Hayvanların yemlenmesi için 6 farklı rasyon hazırlanmış ve 6 farklı muamele rasyonu ile 84 gün süreyle beslenmişlerdir. Kontrol rasyonu ve enzim içeren kontrol rasyonu %0.77 seviyesinde sindirilebilir lisin ve %16.8 ham protein (HP) içerecek şekilde hazırlanmıştır. Diğer 4 rasyon ise sırasıyla, %0.70 sindirilebilir lisin ve %15.8 HP içeren enzimsiz ve enzimli, %0.65 sindirilebilir lisin ve %14.8 HP içeren enzimsiz ve enzimli olacak şekilde hazırlanmıştır. Enzim içeren 3 rasyona fitaz (1000 FTU/kg), NSPaz, (16.000 BXU/kg) ve proteaz (125 mg/kg) enzimleri ilave edilmiş ve enerji (125 kcal ME/kg), kalsiyum (Ca) ve kullanılabilir fosfor (%0.2 KP) enzimin besin matrisi değerleri dikkate alınarak formüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of diets formulated with and without enzyme supplementation based on the ideal amino acid (AA) concept and reduced digestible lysine levels on performance, egg quality, bone biomechanical properties, small intestine histomorphological properties, cecal microorganism populations, cecal volatile fatty acids and ileal nutrient digestibility in 30-week-old white laying hens. A total of 144 30-week-old white Super Nick laying hens were used in the experiment. The study was conducted in 6 different treatment groups according to the randomized plots experimental plan with 8 replications, in a total of 48 subgroups with 3 hens each. Six different diets were prepared for feeding the animals and they were fed with 6 different treatment diets for 84 days. The control diet and the enzyme-containing control diet were prepared by containing 0.77% digestible lysine and 16.8% crude protein (CP). The other 4 diets were prepared as enzyme-free and enzyme-containing 0.70% digestible lysine and 15.8% CP, enzyme-free and enzyme-containing 0.65% digestible lysine and 14.8% CP, respectively. Phytase (1000 FTU/kg), NSPase (16.000 BXU/kg) and protease (125 mg/kg) enzymes were added to the 3 diets containing enzymes and formulated considering the energy (125 kcal ME/kg), calcium (Ca) and available P (%0.2 AvP) enzyme's nutritional matrix values.