Antalya'da eşi gebe olan erkeklerde Couvade Sendromu (sempatik gebelik) semptomlarını belirlemek için bir ön çalışma
A preliminary study to identify symptoms of Couvade Syndrome (sympathetic pregnancy) in expectant fathers in Antalya
  1. Tez No: 954305
  2. Yazar: ADİL ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 2025 yılında Antalya il merkezinde yürütülmüş olup, aile sağlığı merkezlerine başvuran gebe kadınların eşlerinde Couvade Sendromu prevalansını ve ilişkili psikososyal-demografik faktörleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Couvade Sendromu; baba adaylarında gebelik sürecine eşlik eden, fiziksel (ör. kilo alımı, iştah değişikliği, mide bulantısı) ve psikolojik (ör. sinirlilik, anksiyete, duygusal dalgalanma) belirtilerle tanımlanan psikosomatik bir durumdur. Kesitsel tasarımla yürütülen çalışmada, veri toplamak amacıyla yapılandırılmış anket formu kullanılmış ve analizler SPSS 26.0 ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %88,2'sinde en az bir semptom saptanmıştır. En sık bildirilen semptomlar kilo artışı (%59,1), uyku düzensizliği (%59,8) ve mide bulantısı (%50,6) olup; psikolojik olarak en çok sinirlilik (%32,7) ve maddi kaygılar (%33,2) öne çıkmıştır. İlk kez baba olma, gebelik haftası, eş ilişkisi ve eğitim düzeyi ile semptom sıklığı arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca, doğum öncesi baba-fetus bağlanma düzeyiyle semptom şiddeti arasında pozitif ilişki belirlenmiştir. Sonuçlar, Couvade Sendromu'nun yaygınlığına ve baba adaylarının psikososyal destek ihtiyacına dikkat çekmekte; aile hekimlerinin bu süreçte aktif rol alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study, conducted in Antalya in 2025, aimed to determine the prevalence of Couvade Syndrome among the partners of pregnant women attending family health centers and to examine associated psychosocial and demographic factors. Couvade Syndrome is a psychosomatic condition involving physical (e.g., weight gain, nausea, sleep disturbances) and psychological (e.g., irritability, anxiety) symptoms in expectant fathers. Data were collected using a structured questionnaire, and analyzed with SPSS 26.0. Results showed that 88.2% of participants experienced at least one symptom. Common symptoms included weight gain (59.1%), sleep disturbance (59.8%), nausea (50.6%), irritability (32.7%), and financial concerns (33.2%). These findings support existing literature highlighting psychological contributors such as anxiety, ambivalence, and guilt in the syndrome's etiology. Significant associations were found between symptom frequency and factors like first-time fatherhood, gestational age, relationship quality, and education level. A positive correlation was also observed between prenatal attachment and symptom severity. In conclusion, the study reveals a high prevalence of Couvade Syndrome and emphasizes the need for increased psychosocial support for expectant fathers in primary care settings.