Meme kanseri hastalarında yakın çevre ve toplumdan gelen sosyal destek, duygu düzenleme ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişki
Relationship between social support from close environment and societ, emotion reggulation and posttraumatic growth in breast cancer patients
- Tez No: 954334
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Psikoloji, Oncology, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, meme kanseri tedavisi gören kadınların travma sonrası büyüme (TSB) düzeylerini açıklamada, yakın çevreden ve toplumdan alınan sosyal destek ile duygu düzenleme becerilerinin rolünü; ayrıca demografik ve hastalığa bağlı değişkenlerin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, meme kanseri teşhisi almış, metastazı olmayan ve tedavisi süren, yaş ortalaması 52±13 olan 74 kadın katılımcıyla yürütülmüştür. Veriler, sosyo-demografik bilgi formu, Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSBE), Perth Duygu Düzenlemede Yetkinlik Envanteri (PDDYE) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Yapılan analizlerde, sosyal destek ve duygu düzenleme değişkenlerinin birlikte TSB'yi anlamlı düzeyde yordamadığı, ancak pozitif duygu düzenleme ile TSB arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Tanıdan duygusal olarak daha çok etkilenen bireylerde TSB puanları daha yüksek bulunmuş; ayrıca yaşı genç ve menopoza geç girmiş kadınların TSB düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sosyal medyadan ve benzer deneyim yaşamış bireylerden alınan destek TSB'yi yordamaktadır. Bu bulgular, yaşanan travma sonrasında toplumsal destek ve duygu düzenleme gibi birtakım desteklerin TSB'yi etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of social support received from both close relationships and broader society and emotion regulation in explaining post-traumatic growth (PTG) among women undergoing breast cancer treatment, along with demographic and clinical factors that may influence this process. The study included 74 women ages (M = 52, SD = 13) diagnosed with non-metastatic breast cancer and currently receiving treatment. Data were collected using a socio-demographic information form, the Posttraumatic Growth Inventory (PTGI), the Perth Emotion Regulation Competency Inventory (PERCI), and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). The analyses revealed that social support and emotion regulation did not significantly predict posttraumatic growth (PTG) when considered together; however, a significant relationship was found between positive emotion regulation and PTG. Individuals who were more emotionally affected by the diagnosis had higher PTG scores. In addition, significant associations were found between PTG levels and being younger in age and having a later onset of menopause. Support received from social media and from individuals with similar experiences predicted posttraumatic growth (PTG). These findings suggest that certain forms of support, such as social support and emotion regulation, play a role in influencing PTG following a traumatic experience.