Ticaret odalarında yöneticilerin sergilediği politik davranış ve örgütsel etkililik arasındaki ilişkide liderliğin aracılık rolü
The mediating role of leadership in the relationship between political behaviour and organizational effectiveness as exhibited by managers in chambers of commerce
- Tez No: 954341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ATASAĞUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, ticaret odalarında yöneticilerin sergilediği politik davranışların örgütsel etkililik üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini, özellikle liderlik yetkinliğinin aracılık rolünü incelemektedir. Politik davranış; yöneticilerin güç ve kaynaklara erişim ile bu kaynakları koruma stratejileri çerçevesinde ortaya koydukları, çoğu zaman resmi olmayan ve kişisel çıkarları ön plana çıkaran eylemler olarak tanımlanırken, örgütsel etkililik, örgütün belirlenen hedeflere ulaşma düzeyini ifade etmektedir. Liderlik ise, çalışanların motive edilmesi, yönlendirilmesi ve karar alma süreçlerine katkı sağlanması bağlamında, örgütsel başarının temel bileşenlerinden biri olarak ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altındaki ticaret odalarında görev yapan personel oluşturmaktadır. Veri toplama, politik davranış, örgütsel etkililik ve liderlik yetkinliği ölçeklerine dayalı anket yöntemiyle gerçekleştirilmiş; elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular; yöneticilerin politik davranışlarının örgütsel etkililik üzerinde anlamlı ve negatif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyarken, aynı zamanda politik tutumların liderlik yetkinliği üzerindeki olumsuz etkisini de göstermiştir. Liderlik yetkinliği, örgütsel etkililiğe doğrudan pozitif katkı sağlamakla birlikte, politik davranış ile etkililik arasındaki ilişkide kısmi aracılık işlevi üstlenmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda, ticaret odalarında etik temelli liderlik gelişim programlarının hayata geçirilmesi, katılımcı karar alma mekanizmalarının güçlendirilmesi ve örgütsel kültürün güvene dayalı biçimde yeniden yapılandırılması önerilmektedir. Bu bulgular, liderlik gelişimine yönelik eğitim programları ile etik yönetim uygulamalarının, örgüt içindeki politik tutumların yol açtığı olumsuz etkileri azaltarak örgütsel etkililiği artırmada etkili bir strateji olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the direct and indirect effects of political behavior exhibited by managers in chambers of commerce on organizational effectiveness, with a particular focus on the mediating role of leadership competency. Political behavior is defined as the actions of managers within the framework of access to power and resources, as well as the strategies employed to protect these resources, which are often informal and prioritize personal interests. Organizational effectiveness, on the other hand, refers to the extent to which an organization achieves its predetermined objectives. Leadership is regarded as one of the fundamental components of organizational success, particularly in the context of motivating and directing employees and contributing to decision-making processes. The sample for this study comprises personnel working in the chambers of commerce under the auspices of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey. Data collection was conducted using a questionnaire based on scales measuring political behavior, organizational effectiveness, and leadership competency. The data obtained were analyzed using structural equation modeling. The findings revealed that managers' political behaviors have a significant negative effect on organizational effectiveness, while political attitudes also negatively affect leadership competency. Although leadership competency directly contributes positively to organizational effectiveness, it partially mediates the relationship between political behavior and effectiveness. In light of these results, it is recommended that ethical leadership development programs be implemented in the chambers of commerce, participatory decision-making mechanisms be strengthened, and organizational culture be restructured to foster trust. These findings suggest that leadership development training programs and ethical management practices can serve as effective strategies to enhance organizational effectiveness by mitigating the negative effects of political attitudes within the organization.