Tiyatroya katılımı etkileyen faktörler: Bursa örneğinde ekonometrik bir analiz
Factors affecting theatre attendance: An econometric analysis on the case of Bursa
- Tez No: 954360
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT HADİ AKDEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Bursa'da tiyatroya katılımı etkileyen sosyo-ekonomik faktörler analiz edilmektedir. Türkiye'de kültürel katılıma dair birçok istatistiksel veri mevcut olsa da kültürel mirası ve sanatsal etkinlikleriyle öne çıkmakta olan Bursa'da, kültürel katılım anlamında ekonometrik analizlerin sınırlı olduğu gözlemlenmektedir. Bu bağlamda çalışma, Bursa'da devlet, şehir ve kent tiyatrolarında seyirci olan 680 kişiyle yapılan anket verilerine dayanmaktadır. Çalışmada kullanılan anket formu 25 sorudan oluşmaktadır. Sorular, çoğunlukta demografik bilgiler (cinsiyet, yaş, eğitim, gelir, istihdam durumu, sanat eğitimi alıp almama gibi) ve hangi bireylerin ne kadar tiyatroya katılım gösterdiğini belirlemeye yöneliktir. Yapılan analizlerde Stata programı kullanılmıştır ve iki ayrı ordered probit regresyon modeli uygulanmıştır. İlk model, seyircilerin geçen sezondaki devlet ve şehir tiyatrolarına katılımı; ikinci model ise seyircilerin geçen sezondaki özel tiyatrolara katılımı açıklanmaktadır. Bağımsız değişkenler seçilirken literatür dikkate alınmıştır ve analiz yapılırken literatürde daha önce kullanılmış olan sosyo-ekonomik değişkenlere de yer verilmiştir. Sonuçlar, tiyatro politikalarının geliştirilmesine ve bu politikaları yönlendirmeye katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the socio-economic factors influencing theater attendance in Bursa. Although there are numerous statistical data sources on cultural participation in Turkey, econometric analyses specifically focusing on Bursa—a city distinguished by its cultural heritage and artistic activities—remain limited. In this context, the study is based on survey data collected from 680 individuals who attended performances at state, municipal, and city theaters in Bursa. The questionnaire used in the study consists of 25 questions, primarily aimed at gathering demographic information (such as gender, age, education level, income, employment status, and whether the individual has received arts education) and measuring the frequency of theater attendance. The data were analyzed using the Stata software, and two separate ordered probit regression models were applied. The first model examines attendance at state and municipal theaters during the previous season, while the second model focuses on attendance at private theaters. The selection of independent variables was informed by the existing literature, and several variables commonly used in prior studies were also included in the analysis. The findings may contribute to the development and refinement of theater policies.