2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından depremzede kadınların yaşadığı sorunlar ve psikolojik belirti düzeyleri: Adıyaman örneği
Problems experienced by women earthquake victims and their psychological symptom levels after the 2023 Kahramanmaraş-centered earthquakes: Adıyaman case
- Tez No: 954361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Doğal afetler var olan toplumsal eşitsizlikleri derinleştirmekte ve özellikle savunmasız gruplar üzerinde orantısız etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Adıyaman'daki kadınların, özellikle toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan eşitsizlikler ve savunmasızlıklar çerçevesinde, afet sonrası dönemde karşılaştıkları zorlukların özel bağlamını anlamaktır. Bu bağlamda araştırma, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve fiziksel koşullarının afet sonrası yaşamlarını ve ruhsal durumlarını nasıl etkilediğini bütünsel bir yaklaşımla ele almayı amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma, Adıyaman'daki konteyner kentlerde yaşayan 251 kadınla yürütülen nicel bir çalışma olup, veri toplama aracı olarak yapılandırılmış anketler kullanılmıştır. Çalışmada, veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Posttravmatik Stres Bozukluğu - Kısa Ölçek (PTSB-KÖ) kullanılmıştır. Hipotezler, bağımsız örneklem t-testi ile test edilmiştir. Bulgular: Araştırma, afet sonrası kadınların sağlık hizmetlerine ve hijyen ürünlerine erişimde ciddi zorluklar yaşadığını, bunun da anksiyete, depresyon ve olumsuz benlik algısı gibi psikolojik semptomlarla anlamlı şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Çocuk sahibi olmak, eş/aile baskısı, sosyal destekten yoksunluk ve güvenlik algısının düşük olması da ruhsal belirtileri artıran başlıca faktörler arasında yer almıştır. Duygusal ve ekonomik şiddete maruz kalma oranları artış gösterirken sosyal faaliyetlere katılımın ise literatürün aksine her zaman psikolojik iyilik halini desteklemediği gözlemlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma, kadınların afet sonrası dönemde karşılaştıkları çoklu kırılganlıkları ve bu durumların psikolojik etkilerini ortaya koymaktadır. Bulgular, afet müdahale süreçlerinde cinsiyet odaklı politikalara ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Natural disasters deepen existing social inequalities and create disproportionate impacts especially on vulnerable groups. The aim of this study is to understand the specific context of the difficulties faced by women in Adıyaman in the post-disaster period, especially within the framework of inequalities and vulnerabilities arising from gender roles, following the 2023 Kahramanmaraş-centered earthquakes. In this context, the research aims to address how women's social, economic, cultural and physical conditions and mental health levels affect their post-disaster lives with a holistic approach. Method: The research is a quantitative study conducted with 251 women living in container cities in Adıyaman, and structured questionnaires were used as data collection tools. In the study, demographic information form, Brief Symptom Inventory (BSI) and Posttraumatic Stress Disorder - Short Scale (PTSD-SS) were used as data collection tools. Hypotheses were tested with dependent sample t-test and independent sample t-test. Findings: The study revealed that women experienced serious difficulties in accessing health services and hygiene products after the disaster, and that this was significantly associated with psychological symptoms such as anxiety, depression and negative self-perception. Having children, spouse/family pressure, lack of social support and low perception of security were also among the main factors that increased psychological symptoms. While rates of exposure to emotional and economic violence increased, it was observed that participation in social activities did not always support psychological well-being, contrary to literature. Conclusion: This study reveals the multiple vulnerabilities that women face in the post-disaster period and the psychological effects of these situations. The findings emphasize the need for gender-focused policies in disaster response processes.