TikTok ve Instagram'da ınfluencer marketıng stratejilerinin karşılaştırılması: Kozmetik markaları üzerine bir inceleme
A comparison of influencer marketing strategies on TikTok and Instagram: A study on cosmetic brands
- Tez No: 954362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte sosyal medya platformları, pazarlama iletişimi stratejilerinde markalar için önemli bir alan hâline gelmiştir. Bu dönüşüm, geleneksel reklam anlayışının ötesine geçerek, kullanıcıların içerikle doğrudan etkileşime geçtiği, deneyim temelli bir iletişim modelini beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda influencer marketing, özellikle genç kullanıcıların yoğunlukla bulunduğu Instagram ve TikTok gibi platformlarda, kozmetik sektöründe etkili bir pazarlama aracı olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, influencer marketing stratejilerinin Instagram ve TikTok platformlarında nasıl farklılaştığı, içerik türü, mesaj dili, görsel yapı, süre ve etkileşim kriterleri üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmada, Elidor, Pastel Kozmetik, Sephora Türkiye, Watsons Türkiye ve Matsu Professional markalarına ait toplam 20 influencer içeriği nitel içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Her bir platforma özgü içerik yapıları karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve sosyal medya stratejilerinin platformlara göre nasıl şekillendiği ortaya konmuştur. Araştırma bulgularına göre Instagram içerikleri profesyonel, planlı ve estetik odaklıyken; TikTok içerikleri daha doğal, samimi ve akım temelli yapıdadır. Ayrıca TikTok'ta mikro influencer'ların daha yoğun kullanıldığı, Instagram'da ise makro influencer'lara ağırlık verildiği görülmüştür. Bu farklılıklar, markaların hedef kitleyle kurduğu iletişim biçimlerini platform bazında özelleştirdiğini göstermektedir. Çalışma, influencer marketing'in dijital pazarlamada yalnızca ürün tanıtım aracı değil, aynı zamanda marka kimliğini inşa eden bir iletişim yöntemi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of digitalization, social media platforms have become a crucial component of marketing communication strategies for brands. This transformation has gone beyond traditional advertising approaches and introduced a new model based on user experience and interaction. In this context, influencer marketing has emerged as a highly effective tool in the cosmetics industry, especially on platforms such as Instagram and TikTok, where young users are highly active. This study analyzes how influencer marketing strategies differ between Instagram and TikTok based on content type, message tone, visual structure, duration, and engagement criteria. A total of 20 influencer contents from the brands Elidor, Pastel Kozmetik, Sephora Türkiye, Watsons Türkiye, and Matsu Professional were examined using qualitative content analysis. The platform-specific structures of these contents were compared to reveal how social media strategies are shaped according to each medium. The findings show that Instagram content tends to be professional, planned, and aesthetically driven, while TikTok content is more spontaneous, relatable, and trend-oriented. Furthermore, the study found that micro influencers are more frequently employed on TikTok, whereas macro influencers dominate Instagram. These differences demonstrate that brands tailor their communication styles based on the dynamics of each platform. The study concludes that influencer marketing is not only a method of product promotion but also a means of constructing and reinforcing brand identity in the digital landscape.