Ahmed Rıza Han hayatı ve eserleri
Ahmed Reza Khan Birelvî life and works
- Tez No: 954380
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED TAYYİB KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ahmed Rıza Han'ın hayatı, eserleri ve İslam hukuku alanına dair bazı sorulara verdiği fetvaları ele aldığımız bu çalışmada birçok İslam âlimi gibi Ahmed Rıza Han'ın İslam hukukunun yanında birden fazla ilim dalında bilgi sahibi ve velut bir şahsiyet olduğunu gözlemlemekteyiz. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Ahmed Rıza Han'ın biyografisi işlenmiştir. Bu noktada Ahmed Rıza Han'ın doğumu, ailesi, ilmî tedrisatı, yetiştiği dönemin sosyal ve siyasal durumu, verdiği mücadeleler ve vefatı gibi bazı hususlar mercek altına alınmıştır. İkinci bölümde; Ahmed Rıza Han'a ait olan başta fıkıh olmak üzere çeşitli ilim dallarına dair kaleme alınan bazı eserler zikredilerek kısa açıklamalar yapılmıştır. Eserler tanıtılırken mümkün mertebe ait oldukları ilim dallarına göre tasnif edilmiş ve bu başlıklar altında tanıtılmışlardır. Üçüncü bölümde: Ahmed Rıza Han'ın Hanefî mezhebi içerisinde sahip olduğu yetkinlik tespit edilmeye çalışılmış, devamında fetva işlemi esnasında benimsediği usul anlatılmış ve sonrasında kendisine ait fetvaların bir kısmı aktarılmıştır. Anahtar Kelimeler Fıkıh, İslam Hukuku, Ahmed Rıza Han, Fetava Radaviyye, Hint Alt Kıtası.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the life, works, and fatwas of Ahmed Riza Khan on certain issues in Islâmîc law, we observe that, like many other Islâmîc scholars, Ahmed Riza Khan was a prolific figure with expertise in multiple fields of knowledge alongside Islâmîc jurisprudence. Our study consists of three sections. The first section explores the biography of Ahmed Riza Khan. In this regard, aspects such as his birth, family background, scholarly training, the social and political context of his time, his struggles, and his passing are analyzed in detail. The second section provides an overview of some of Ahmed Riza Khan's works, primarily in the field of Islâmîc jurisprudence, as well as in various other disciplines. These works are categorized according to their respective fields of knowledge and introduced under relevant subheadings, accompanied by brief explanations. The third section seeks to determine Ahmed Riza Khan's scholarly authority within the Hanafi school of thought. This is followed by an analysis of the methodology he employed in issuing fatwas, concluding with a selection of his legal opinions. Keywords Fiqh, Islâmîc Law, Ahmed Riza Khan, Fatawa Ridawiyya, Indian Subcontinent