Talaşlı imalatta çalışanların İSG'ye yaklaşımlarında mesleki eğitimin etkisi: Çorum ili özeli
The effect of vocational education on the occupational health and safety approaches of workers in machining: The case of Çorum province
- Tez No: 954381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, Çorum ili özelinde talaşlı imalat sektöründe çalışanların lise döneminde mesleki eğitim alıp almama durumlarına göre iş sağlığı ve güvenliği kavramına yaklaşımları, bakış açıları ve güvenli davranış sergileme eğilimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Türkiye'de iş kazalarının en yoğun yaşandığı alanlardan biri olan talaşlı imalat sektöründe, çalışanların güvenli çalışma alışkanlıklarını benimsemelerini ve iş sağlığı ve güvenliği kültürünü içselleştirmeleri ve bu konuda farkındalıklarının artırılması hayati derecede önem arz etmektedir. Mesleki ve teknik liselerde alınan eğitim, öğrencilere yalnızca mesleki bilgi ve beceri kazandırmakla kalmayıp aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün temellerini de atmaktadır. Bu bağlamda, araştırma kapsamında, talaşlı imalat sektöründe çalışan meslek lisesi mezunlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin bu konuya bakışlarını, bilgi seviyeleri ve iş kazalarına karşı tutumları mesleki eğitim almamış çalışanlarla karşılaştırılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılarak Çorum ilinde saha çalışması gerçekleştirilmiş ve veriler anket yoluyla toplanmıştır. Anket sonuçlarına göre, mesleki eğitim almış çalışanların, iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha bilinçli olduğu, kurallara uyma eğilimlerinin daha yüksek seviyede bulunduğu ve güvenli davranışlara daha fazla önem verdikleri ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra, eğitim süresi ve uygulamalı iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin deneyimlerinin de içselleştirme düzeyini artırdığı daha önce yapılan çalışmalardan anlaşılmaktadır. Elde edilen bulgular, mesleki eğitimin yalnızca mesleki yeterlilik kazandırmadığını, aynı zamanda güvenli çalışma kültürünün gelişmesinde de kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Bu bağlamda, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün sektörde yaygınlaştırılması için, mesleki eğitim süreçlerinin güçlendirilmesi ve çalışanlara yönelik uygulamalı, etkileşimli eğitim programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir. Sonuç olarak, hayati öneme sahip iş sağlığı ve güvenliği konusunun yetişkinlik dönemine bırakılmadan, daha erken yaş gruplarından itibaren sistemli ve sürdürülebilir bir biçimde verilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bu doğrultuda geliştirilecek olan uygulamalı, etkileşimli ve yaşa uygun öğretim teknik ve yöntemlerine dayalı eğitim modellerinin, çalışanların risk algılarını geliştirdiği, güvenli davranış alışkanlıklarını pekiştirdiği ve sektörel bazda kalıcı bir güvenlik kültürü oluşturulmasına katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the approaches of workers in the machining sector within the province of Çorum toward the concept of occupational health and safety (OHS), as well as their tendencies to exhibit safe behaviors, were comparatively examined based on whether or not they received vocational education during high school. The machining sector, which is one of the fields with the highest incidence of occupational accidents in Turkey, makes it vitally important for employees to adopt safe working habits, internalize the culture of occupational health and safety, and increase their awareness in this regard. The education provided in vocational and technical high schools not only equips students with professional knowledge and skills but also lays the foundation for an occupational health and safety culture. Within this context, the research compares the perspectives, knowledge levels, and attitudes toward occupational accidents of vocational high school graduates working in the machining sector with those of workers who have not received such education. Using a quantitative research method, fieldwork was conducted in the province of Çorum, and data were collected through a questionnaire. According to the results, employees who received vocational education demonstrated higher levels of awareness regarding occupational health and safety, showed greater compliance with safety rules, and placed more emphasis on safe behaviors. Furthermore, previous studies have indicated that the duration of education and practical OHS training enhance the level of internalization of safety practices. The findings reveal that vocational education not only fosters professional competence but also plays a critical role in the development of a safety culture. In this regard, it is recommended that vocational training processes be strengthened and that practical and interactive programs targeting workers be expanded in order to promote a widespread occupational health and safety culture within the sector. In conclusion, it has been understood that the issue of occupational health and safety—of vital importance—should not be deferred to adulthood, but rather introduced systematically and sustainably from an early age. Accordingly, educational models based on practical, interactive, and age-appropriate teaching techniques and methods have been found to improve workers' risk perceptions, reinforce their safe behavior habits, and contribute to the establishment of a lasting safety culture in the sector.