Kamu diplomasisinde bir yumuşak güç örneği: Alper Gezeravcı'ya ilişkin uluslararası medyada yer alan haberlerin analizi
An example of soft power in public diplomacy: Analysis of the news in the international media about Alper Gezeravcı
  1. Tez No: 954383
  2. Yazar: YAĞMUR ACABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışma Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzaya gönderilme sürecinin, Türkiye'nin kamu diplomasisi bağlamındaki yumuşak güç stratejilerine katkısını incelemektedir. Çalışmanın amacı, bu uzay misyonunun Türkiye'nin uluslararası görünürlüğünü nasıl artırdığını, dış politika hedeflerine ne ölçüde hizmet ettiğini ve ülkenin uluslararası imajına katkı sağlayıp sağlamadığını analiz etmektir. Çalışma, dijital kamu diplomasisi ve yumuşak güç kavramları çerçevesinde yapılandırılmıştır. Araştırma yöntemi olarak Van Dijk'ın Eleştirel Söylem Analizi modeli benimsenmiştir. Bu kapsamda, 17 Ocak-12 Şubat 2024 tarihleri arasında uluslararası dijital medyada yayınlanan Alper Gezeravcı hakkındaki 14 haber incelenmiştir. İnceleme, hem makro yapı (tematik-şematik düzen) hem de mikro yapı (söylem dili, retorik ve sözcük seçimi) analizlerine dayanmaktadır. Çalışmada, haber metinlerinin Türkiye'nin yumuşak güç inşasına nasıl hizmet ettiği ve hangi dilsel stratejilerle uluslararası algının şekillendirildiği ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin Alper Gezeravcı'nın uzay görevi aracılığıyla bilim, teknoloji ve uluslararası iş birliği alanlarındaki kapasitesini görünür kıldığını ve bu sayede uluslararası imajını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, kamu diplomasisinin geleneksel araçlarının yanında dijital medya ve uzay başarılarının da stratejik iletişim unsurlarına dönüştüğü vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines the contribution of the sending of Turkey's first astronaut Alper Gezeravcı into space to Turkey's soft power strategies in the context of public diplomacy. The aim of the study is to analyze how this space mission increased Turkey's international visibility, to what extent it served Turkey's foreign policy objectives and whether it contributed to the country's international image. The study is structured around the concepts of digital public diplomacy and soft power. Van Dijk's Critical Discourse Analysis model was adopted as the research method. In this context, 14 news articles about Alper Gezeravcı published in international digital media between January 17 and February 12, 2024 were analyzed. The analysis is based on both macrostructure (thematic-schematic organization) and microstructure (discourse language, rhetoric and word choice) analysis. The study reveals how the news texts serve Turkey's soft power construction and through which linguistic strategies international perception is shaped. The findings show that through Alper Gezeravcı's space mission, Turkey made its capacity in the fields of science, technology and international cooperation visible and thus positively affected its international image. In addition to the traditional tools of public diplomacy, digital media and space achievements are also emphasized as strategic communication elements.