Sjögren sendromu'nda CRP albümin oranı ve fibrinojen albüminoranı düzeylerinin hastalık aktivitesi ve tutulum tipleri ile ilişkisi
Relationship of CRP albumin ratio and fibrinogen albumin ratiolevels with disease activity and involvement types in Sjögren syndrome
- Tez No: 954382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda primer Sjögren sendromu (pSS) tanılı hastalarda CRP/albümin (CAR) ve fibrinojen/albümin (FAR) oranı düzeylerinin hastalık aktivitesi ve tutulum tipleri ile ilişkisinin incelenmesini ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasını amaçladık. Çalışmamızda pSS ve sağlıklı kontrol grubunun CAR ve FAR düzeyleri hesaplanarak gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. Ayrıca her hastanın ESSDAI skoru hesaplandı ve 3 gruba (düşük, orta ve yüksek) ayrılarak CAR ve FAR düzeyleri ile karşılaştırma yapıldı. Çalışmamıza 2012 ACR (Amerikan Romatoloji Derneği) Sınıflandırma Kriterleri'ne göre tanı almış 50 pSS tanılı hasta (K/E:44/6, ortalama yaş 56,1±12,6 yıl, hastalık süresi 6,1±6,2 yıl) ile demografik olarak benzer özellikte 50 sağlıklı kontrol grubu (K/E:44/6, ortalama yaş 55,7±12,4 yıl) alındı; her iki grubun yaş ve cinsiyet dağılımı arasında fark saptanmadı (p=0,861, p=1). Primer SS ve sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldığında; albümin düzeyleri gruplar arasında benzerlik gösterirken (45,04±3,05 vs. 45,11,3±2,37 g/L)(p=0,904), sedimantasyon (24,2±16,2 vs. 11,3±8,7 mm/sa), fibrinojen (366,8±83,9 vs. 275,9±42,5 mg/dL), CRP (4,5±9,2 vs. 1,6±1,2 mg/L), CAR (0,11±0,22 vs. 0,04±0,03) ve FAR (8,2±2,1 vs. 6,13±0,97) düzeyleri pSS grubunda sağlıklı kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu (p≤0,007). Primer SS grubunda FAR düzeyleri ile ESSDAI ve sedimantasyon düzeyleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı korelasyon saptandı (p=0,014, p=0,0001). Ayrıca pSS grubunda ESSDAI yüksek aktiviteye sahip hasta grubunun FAR düzeyi ortalamaları; (10,19±1,38) ESSDAI düşük (7,64±1,67) ve orta (8,41±2,45) aktiviteye sahip hasta grubununun ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,003, p=0,047). ROC analizinde FAR için ROC eğrisi altında kalan alan (AUC) 0,810 olarak saptandı ve yüksek ayırıcı değerlilik gösterdi. Çalışmamızda pSS grubunda CAR ve FAR düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuş olup FAR düzeylerinin ESSDAI skoru ile pozitif yönde korelasyon (p=0,014) ve ROC analizinde (AUC=0,810) güçlü ayırıcı tanı performansı göstermesi, bu oranın pSS'nin hastalık aktivitesi ve multisistemik tutulum takibinde değerli bir biyobelirteç olabileceğini ortaya koymuştur; gelecekte çok merkezli, prospektif çalışmalarla FAR eşik değerinin ve dinamik değişiminin klinik kullanıma entegrasyonu ile prognostik potansiyelinin doğrulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the relationship between CRP/albumin (CAR) and fibrinogen/albumin (FAR) ratio levels with disease activity and involvement types in patients diagnosed with primary Sjögren syndrome (pSS) and to compare them with the healthy control group. In our study, CAR and FAR levels of the pSS and healthy control groups were calculated and comparisons were made between the groups. In addition, each patient's ESSDAI score was calculated and divided into 3 groups (low, medium and high) and compared with CAR and FAR levels. Fifty patients with pSS diagnosed according to the 2012 ACR (American College of Rheumatology) Classification Criteria (F/M: 44/6, mean age 56,1±12,6 years, disease duration 6,1±6,2 years) and 50 demographically similar healthy controls (F/M: 44/6, mean age 55,7±12,4 years) were included in our study; no difference was found between the age and gender distribution of both groups (p=0,861, p=1). When the primary SS and healthy control groups were compared, albumin levels were similar between the groups (45,04±3,05 vs. 45,11.3±2,37 g/L) (p=0,904), while sedimentation rate (24,2±16.2 vs. 11,3±8,7 mm/h), fibrinogen (366,8±83,9 vs. 275,9±42,5 mg/dL), CRP (4,5±9,2 vs. 1,6±1,2 mg/L), CAR (0,11±0,22 vs. 0,04±0,03) and FAR (8,2±2,1 vs. 6,13±0,97) levels were found to be significantly higher in the pSS group than in the healthy control group (p≤0,007). In the primary SS group, a statistically significant positive correlation was found between FAR levels and ESSDAI and sedimentation levels (p=0,014, p=0,0001). In addition, in the pSS group, the mean FAR level of the patient group with high ESSDAI activity (10,19±1,38) was found to be statistically significantly higher than the mean FAR level of the patient group with low (7,64±1,67) and moderate (8,41±2,45) ESSDAI activity (p=0,003, p=0,047). In ROC analysis, the area under the ROC curve (AUC) for FAR was determined as 0,810, demonstrating high discriminatory value. In our study, CAR and FAR levels were found to be significantly higher in the pSS group compared to the healthy control group. The positive correlation of FAR levels with the ESSDAI score (p=0,014) and the strong differential diagnostic performance in ROC analysis (AUC=0,810) revealed that this ratio could be a valuable biomarker in the follow-up of disease activity and multisystem involvement in pSS. In the future, multicenter, prospective studies are recommended to integrate the FAR threshold value and its dynamic change into clinical use and to verify its prognostic potential.