Türkiye'de üniversite okuyan uluslarası öğrencilerin karşılaştıkları sorunlarda dini başa çıkma yöntemlerinin incelenmesi
Examining religious coping methods in the problems encountered by international students studing in Turkey
  1. Tez No: 954404
  2. Yazar: GEZİME MEHMEDAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Türkiye' de üniversite okuyan uluslararası öğrencilerin karşılaştıkları sorunlarda dini başa çıkma yöntemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu, araştırmanın amacına uygun olarak ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup, 182'si (%60.7) kadın, 118'i (%39.3) erkek olmak üzere toplam 300 uluslararası öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada ''Dini Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'' kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla ''Kişisel Bilgi Formu'' oluşturulmuştur. Veri analizi için SPSS 22 programı kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların analizinde; frekans ve yüzdelikler, t testi ve tek yönlü varyans analizinden (ANOVA), yararlanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre erkek öğrencilerin negatif dini başa çıkma düzeyleri, kadınların negatif dini başa çıkma düzeylerinden daha yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, düzenli beslenme alışkanlığına sahip olan öğrencilerin negatif dini başa çıkma düzeylerinin, düzensiz beslenme alışkanlığına sahip olan öğrencilerin negatif dini başa çıkma düzeylerinden anlamlı olarak daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the religious coping methods used by international students studying in Turkey to deal with the problems they encounter. The study utilized the relational survey model, which is one of the quantitative research methods. The study group was selected using a convenience sampling method, in line with the purpose of the research, and consists of a total of 300 international students, 182 (60.7%) of whom were female and 118 (39.3%) were male. The“Religious Coping Styles Scale”was used in the study. Additionally, a“Personal Information Form”was created to determine the demographic characteristics of the participants. SPSS 22 software was used for data analysis. In the analysis of the scores obtained from the scales, frequency and percentages, t-tests, and one-way analysis of variance (ANOVA) were used.. According to the results of the study, male students' levels of negative religious coping were found to be higher than those of female students. Furthermore, it was concluded that students with regular eating habits had significantly lower levels of negative religious coping compared to those with irregular eating habits.