Çok kanallı ve eş zamanlı olmayan Türk müziği koro prodüksiyonu için seçilmiş üç boyutlu kayıt tekniklerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of selected three-dimensional recording techniques for multichannel and non-simultaneous Turkish music choir production
- Tez No: 954411
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN TARİKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sesin iki boyutta farklı ölçeklerde yeniden üretilmesi, üç boyutlu mekânsal sesin elde edilme olanaklarını sorgulatmış; hoparlör konumlandırmaları, matrisleme teknikleri ve benzeri yöntemlerle sesin mekândaki davranışı temsil edilmeye çalışılmıştır. 20. yüzyılın ortalarından itibaren, sesin boyutsal özellikleri ve bu özelliklerin dahil edildiği yeniden üretim teknikleri giderek daha fazla ilgi görmüş, bu da günümüzde nesne tabanlı ses teknolojilerinin gelişmesine zemin hazırlamıştır. Üç boyutlu ses teknolojileri, sinema, müzik, sergi ve oyun endüstrilerinde kendine geniş bir kullanım alanı bulmuş; özellikle müzik üretiminde tür bazlı farklı yaklaşımlar geliştirilmiştir. Türk müziği korosu perspektifi ile gerçekleştirilen bu çalışma bir tür topluluk kaydı araştırmasıdır. Türk müziği koroları, hem THM hem de TSM alanları açısından gelenekte yer almayan bir icra yöntemi olmasına rağmen, uzun yıllardır bağımsız ya da kurumsal çerçevede repertuvardaki eserleri icra etmektedir. Bu bağlamda ele alınmış olan koro müziğinin kayıt yapım süreçleri de enstrüman veya tekil vokal kayıtlarına kıyasla çok daha karmaşıktır. Dinleyicinin performansla aynı mekânı paylaşma gerçekçiliği ve optimum oda parametrelerinin kayıttaki yansımaları göz önünde bulundurularak, yerleşimlerine göre HVS, HSVC ve HVC olarak sınıflandırılan üç boyutlu tekniklerden, her bir kategori için bir teknik (toplam üç teknik) Türk müziği korosu için seçilmiştir. Kayıtları değerlendirmeleri için 35'i deney 35'i kontrol olacak şekilde toplam 70 kişiden oluşan iki grup belirlenmiştir. Deneklerin mekânsal algılarındaki başlangıç noktasını ve konvansiyonel-inovatif kayıt teknikleri arasındaki korelasyonu gözlemleyebilmek amacıyla öncelikle koronun stereo teknikle kaydedilen performansı dinletilmiş, ardından beş farklı değerlendirme kriterine göre 1 ile 10 arasında bir puan vermeleri istenmiştir. Ön test olarak adlandırılan bu aşamayı takiben, deney grubuna sekiz hafta boyunca çeşitli türlerde üç boyutlu kayıtlar dinletilmiş, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Sekiz haftanın sonunda, son test aşaması için aynı koronun üç boyutlu teknikler ile yapılmış kayıtları her iki gruba da dinletilerek aynı kriterler üzerinden puanlamaları istenmiştir. Bu bağlamda elde edilen veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Betimsel Analiz yöntemleriyle incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The reproduction of sound in two dimensions at different scales has prompted inquiries into the possibilities of achieving three-dimensional spatial sound; attempts have been made to represent the behavior of sound in space through speaker placements, matrixing techniques, and similar methods. Since the mid-20th century, the dimensional characteristics of sound and the reproduction techniques incorporating these features have garnered increasing interest, paving the way for the development of object-based audio technologies today. Three-dimensional sound technologies have found wide applications in cinema, music, exhibition, and gaming industries; particularly in music production, genre-based approaches have been developed. This study, conducted from the perspective of a Turkish music choir, is a type of ensemble recording research. Although Turkish music choirs are not a traditional performance method in either Turkish Folk Music (THM) or Turkish Classical Music (TSM), they have been performing pieces from the repertoire independently or within institutional frameworks for many years. In this context, the recording production processes of choir music are significantly more complex compared to instrumental or solo vocal recordings. Taking into account the realism of the listener sharing the same space as the performance and the reflections of optimal room parameters on the recording, three-dimensional techniques classified as HVS, HSVC, and HVC based on their placement were examined. One technique from each category (a total of three techniques) was selected for the recording of the Turkish music choir. To evaluate the recordings, two groups were formed, each consisting of 35 participants, with a total of 70 participants, divided into an experimental group and a control group. In order to determine the initial point of participants' spatial perception and to observe the correlation between conventional and innovative recording techniques, the choir's performance recorded using a stereo technique was first played, and participants were asked to rate it on a scale of 1 to 10 based on five different evaluation criteria. Following this pre-test phase, the experimental group was exposed to various types of three-dimensional recordings for eight weeks, while the control group received no intervention. At the end of the eight weeks, in the post-test phase, the same choir's recordings made using three-dimensional techniques were played for both groups, and they were asked to rate them based on the same criteria. The data obtained in this process were analyzed and interpreted using the Wilcoxon Signed-Rank Test and Descriptive Analysis methods.